| Ninii293948 a întrebat:

Buna, am o problema, oarecum. Azi am fost sa-mi vizez carnetul de șomaj și mi-a zis ca trebuie sa ma înscriu la un curs, ca altfel îmi taie somajul așa ca m-am inscris, dar m-am inscris la ceva ce zic ei doar acela era disponibil, așa ca m-am inscris. Azi am fost la curs și nu mi-a plăcut, deloc. Vreau și știu dacă ma pot retrage. Nu mai contează dacă îmi taie somajul, dar nu vreau sa ma mai duc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te retragi nu mai primesti indemnizateiia de somaj, conform Legii nr.76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART.44. Încetarea plăţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc după cum urmează:
e) la data refuzului nejustificat de a participa la servicii pentru stimularea ocupării si de formare profesională sau la data întreruperii acestora din motive imputabile persoanei;"

| Ninii293948 explică (pentru Ioandelasal):

Pai m-am inscris deja la curs, am avut și prima ora deja. Deci îmi taie doar somajul, nu ma pune sa plătesc cursul sau cv?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ninii293948):

Nu stiu, stiam ca, de regula, cursurile organizate de AJOFM pentru someri sunt gratuite.
Ce se intampla exact afli de la organizator. In orice caz nu te poate obliga sa platesti tot cursul ci numai ora la care ai participat.

| Ninii293948 explică (pentru Ioandelasal):

O sa merg sa întreb, multumesc mult.