| Ali19 a întrebat:

Bună, am o problemă și as vrea un răspuns de la oamenii care poate au pățit de asemenea perioada asta. Este drept ca dacă ești la facultate în primul an sa nu poți sa te transferi sau sa îngheț anul decât dacă ai toate prezențele și examenele date? Cu alte cuvinte trebuie sa termini anul dacă vrei sa îl îngheț sau sa te transferi în alta parte?
Dar ce spuneți de asta, vi se pare drept ca trebuie sa plătesc dacă vreau sa trec examenele? (Nu ma refer la cele pe care se presupune ca nu le iei în sesiunea de restante și care se plătesc.)

1 răspuns:
| Furnicuta000 a răspuns:

Majoritatea facultatilor preved ca tu sa fii integralist daca vrei sa te transferi sau sa ingheti anul si mi se pare corect. Pt ca trebuie sa dai dovada ca stii cat de cat despre ce e vorba in facultatea aia si ai invatat cat de cat. Iar transferul se face de obicei dupa ce se termina anul universitar, nu in timpul anului.
Iar cu examenele...primul examen e gratuit, daca nu il iei mai poti da o data gratuit in sesiunea de restante. Daca nu il iei nici atunci nu te mai iarta nimeni si daca il dai anul urmator trebuie sa il platesti si mi se pare normal. Acum daca tu ai nimerit la o facultate unde nu mai ai a doua sansa gratis la un examen...bafta ta