| AleeAlexaaandraaa a întrebat:

Buna, am o rugaminte, e putin cam aiurea intrebarea, cum as putea sa incep sau de unde sa incep sa invat asa pentru mine sa stiu legile(drept administrativ, constitutional, penal, etc.), mai pe scurt zis? Adica ma intereseaza cele principale pentru cultura mea generala(nu sa le stiu toate). Si alta problema am cu citirea. Cand citesc o lege, de exemplu, nu prea inteleg. Ar trebui sa-mi fac limbaj juridic. Aveti de recomandat carti, site-uri?
Va multumesc mult

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Incepi cu Constitutia, este legea fundamentala si apoi codurile - civil si penal, procedura civila si ce te mai intereseaza.
Termenii juridici ii gasesti explicati pe internet, cauta cu dictionar juridic.

| Wr3nch a răspuns:

Http://portal.just.ro/121/Documents/Dictionar%20de%20termeni%20juridici.pdf
Gasesti majoritatea legilor si codurilor pe net, spor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai firesc ar fi sa incepi cu lecturarea constitutiei

| AleeAlexaaandraaa explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns, de asta am trebat si de carti si de unde sa incep

| anonim_4396 a răspuns (pentru AleeAlexaaandraaa):

E inutil sa citesti carti daca nu esti studenta, ca n-o sa intelegi mare lucru, poate doar un curs de oepj ti-ar fi folositor
Dar constitutia e scrisa pentru a fi inteleasa de oricine

| AleeAlexaaandraaa explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult????