| strem a întrebat:

am primit de la parintii mei un teren favorabil unei constructii,cu clauza de intretinere,intrebarea mea fiind: daca pe parcurs imi voi construi o casa pe acel teren, iar parintii vor ataca si isi va dori pamantul inapoi, ce se v-a intampla cu casa? cui ii revine?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai putea sa-l platesti, daca ajungeti la o intelegere, conform lit.b) din articolul citat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil citez:
"ART.581.Lucrările autonome cu caracter durabil efectuate cu bună-credinţă
  În cazul în care autorul lucrării autonome cu caracter durabil asupra imobilului altuia este de bună-credinţă, proprietarul imobilului are dreptul:
  a) să ceară instanţei să dispună înscrierea sa în cartea funciară ca proprietar al lucrării, plătind, la alegerea sa, autorului lucrării fie valoarea materialelor şi a manoperei, fie sporul de valoare adus imobilului prin efectuarea lucrării; sau
  b) să ceară obligarea autorului lucrării să cumpere imobilul la valoarea de circulaţie pe care acesta ar fi avut-o dacă lucrarea nu s-ar fi efectuat."
Fata de aceste prevederi, daca parintii vor casa, o sa-ti plateasca despagubire pentru aceasta, conform prevederilor de la lit.a).

| strem explică (pentru Ioandelasal):

Ok! dar eu nu le-as putea plati terenul facut cu contract de intretinere cu uzfruct viager? ca eu la casa nu as vrea sa renunt!

| strem explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru tot!

| Ioandelasal a răspuns (pentru strem):

Ai putea sa-l platesti, daca ajungeti la o intelegere, conform lit.b) din articolul citat.

| Andi123456789 a răspuns:

Daca tot locul este pe numele unuia dintre părinților tăi asta inseamna ca si casa le apartine deoarece este pe proprietatea lor.

| Stoica_Eduard_1999_ek2e a răspuns:

Pai daca ti-au dat terenul cu acte si toate cele e totul al tau, doar daca ai 18 ani