| bogdanv2805 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari. Momentan sunt student in anul 1 la facultate la buget si vreau sa renunt inainte sa inceapa sesiunea. Daca renunt in timpul semestrului cat sunt la buget trebuie sa platesc ceva? Si daca renunt pierd doar acest semestru la buget sau tot anul? Adica dupa ce ma inscriu in vara la alta facultate o sa trebuiasca sa platesc tot anul la taxa sau pot sa fiu un semestru la buget? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."
Fata de aceste prevederi, daca vrei sa intri tot pe loc bugetat, vei plati taxa de studii la facultatea actuala, corespunzator perioadei de studii de la aceasta facultate.

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru că "renunţi"/te retragi, nu trebuie să plăteşti nimic ( dacă eşti "la buget" )!

Dar, dacă la vară vrei să te înscrii tot "la buget", atunci va trebui să PLĂTEŞTI taxa de studiu aferentă anului I în care ai fost acum!
NU contează momentul în care te retragi ( acum, după sesiune sau chiar înainte/după sesiunea din vară )...
Sau vei face anul I "la taxă" la noua facultate!

Toate cele bune!