| Mariana875 a întrebat:

Bună! Am și eu o întrebare. Dacă tatăl meu a decedat, iar casa este trecută pe numele mamei, am vreun drept din partea lui? Menționez că aceștia erau casatoriți de aproape 20 ani înainte sa moară.În cazul în care ar vrea să o vândă sau să o treacă pe numele altcuiva, ar putea fără mine?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca numai mama ta a fost proprietara a casei atunci aceasta nu intra in masa succesorala (totalitatea bunurilor a carui proprietar a fost tatal tau si jumatate din bunurile proprietate comuna a ambilor parinti). Poti mosteni casa abia dupa decesul mamei. Pana atunci mama ta poate face ce vrea cu casa, inclusiv sa o vanda fara acordul tau.