| DiaDiana12 a întrebat:

Buna,am si eu o întrebare, in Romania este permis ca un minor de 13 ani sa meargă neînsoțit cu trenul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este permis, nu exista nici o interdictie legala.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si pe vremea comunistilor (cand legile erau mai stricte) era permis. Eu am mers singur cu trenul la 9 ani doar ca trebuia sa rog pe cate un cetatean matur sa ma ajute la bagaje. In prima gara m-au suit pe fereastra ca pe scara nu se mai putea intra.

| Yuoia a răspuns:

Da. Gandeste-te numai la copiii care fac naveta la scoala. Multi o fac cu trenul, nu cu autobuzele.

| VanillaQ a răspuns:

Este permis.
Calatorie placuta!