| Alina1301 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Mi-am depus astăzi dosarul la facultate in Brasov ( Facultatea de drept) am media 9.50 la bac si cred ca voi fi admisă pe locurile bugetare. Dar mi-am depus dosarul si in cadrul Școlii Naționale de Pregătire a Agențiilor de Penitenciare din Tg Ocna. Le pot face in paralel? Sau nu pot avea două scoli plătite de stat?
Diploma de bac e obligatoriu sa fie depus in original?
Astept răspunsuri cat mai repede. Multumesc

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu le poti face in paralel daca vrei sa le faci la zi, la ambele, mai ales la SNPAP trebuie sa fii prezenta la pregatire.
Nici macar nu cred ca ai putea face dreptul la ID (invatamant la distanta), deoarece nu te vei putea prezenta la examene. Ai putea face dreptul doar dupa terminarea SNPAP, tot la ID.

| Alina1301 explică (pentru Ioandelasal):

Si diploma de bacalaureat depusă în original e obligatoriu? Ca am nevoie la susținerea examenelor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alina1301):

Daca una dintre cele 2 unitati scolare accepta poti depune o copie legalizata, dar numai pentru a candida, la inscriere va trebui sa depui diploma in original.

| Peridava a răspuns:

Si, la ce a spus Ioandelasal, ai dreptul doar la o singura facultate "platita de Stat".

| Ioandelasal a răspuns (pentru Peridava):

Asa este, doar ca SNPAP nu este facultate, este doar o scoala postliceala, asa ca, din acest punct de vedere, ar putea face si facultatea pe loc bugetat.

| Alina1301 explică (pentru Ioandelasal):

Eu vreau sa am locul asigurat la facultate, la un caz daca nu intru la SNPAP. Dar pe 25 iulie. Cică trebuie depuse actele de studii in original.

| Peridava a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asta nu stiam. Multumesc. E bine ca mai aflu cate ceva.