| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Mi-am luat un bilet de tren maine dimineata sa merg la tara, la doua statii de tren departare =), la prietena mea cea mai buna pentru ca de 2 luni in apartament deja nu mai pot. Voiam sa intreb daca a prins cineva filtru pe tren? Si ce ar fi mai bine sa spun? Ca merg la tara sau ca merg sa ingrijesc batrani avand in vedere ca parintii fetei sunt in varsta? :?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi și ce treabă ai tu cu părinții ei să-i îngrijești? nu ai nicio justificare să mergi acolo dacă o să ți se ceară. singura ta șansă e să nu te controleze nimeni

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista filtru pe tren, dar exista in gara si la intrarile in oras, acum cand Politia nu mai are de ce sta pe strada sa controleze, vor fii trimisi cu totii catre gara si intrarile in oras.
Nu exista motiv de urgenta sau motiv intemeiat sa pleci in alt oras, fiindca de vazut cu prietena ta, va puteti vedea online, avand toate sansele sa primesti amenda.
In ce priveste ingrijirea parintilor acelei fete, doar daca poti dovedii ca este handicapata fizic si in imposibilitatea sa aiba grija de parintii ei, poti sa dovedesti ca aceia au nevoie ajutor de la tine.

| Alverto a răspuns:

Stai acasă, chiar daca se oprește starea de urgență. Tu circuli in tren (cu zeci de persoane), vi acasă la vârstnici... Ce o să spună ei?