| denysa_4118 a întrebat:

am si eu o intrebare...parintii mei sunt in alta tara, in aceasta vacanta vreau sa ma duc la ei, problema este ca mi-a expirat pasaportul, precizez ca inca nu pot face buletinul deoarece sunt micasad...insa a venit o matusa(tot din aceeasi tara) de-a mea, si vrea sa imi faca ea pasaportul se poatee?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @denysa!
Mătușa poate să-ți obțină pașaportul doar dacă va prezenta următoarele documente:
- certificat de naştere al minorului, în original;
- cartea de identitate al persoanei împuternicite (a mătușii), aflată în termen de valabilitate, în original;
- procură specială pentru cererile formulate de către persoana împuternicită, în original (prin care părinții o desemnează pe mătușă să depună documentele și să ridice pașaportul și de asemenea care să conțină acordul părinților ca tu să călătorești în străinătate însoțit de mătușă- vor fi necesare la frontieră)
- pașaportul tău vechi
- taxe achitate pe numele tău (conform certificatului de naștere)

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate doar daca are o procura speciala in acest sens de la parintii tai. Acestia pot face respectiva procura la o reprezentanta a Romaniei din tara in care se afla(Ambasada ori Consulat) si sa o trimita matusii tale. Numai bine!