| Wizard68 a întrebat:

Bună, am și eu o întrebare. Sora mea avut o relație din care a rezultat un copil. TataL nu a venit sa îl recunoască așa ca în certificat este linie. Acum 1 luna el a dat în judecata ca vrea sa fie trecut ca tata. El a scos un certificat de nastere unde este trecut ca tata. Intrebarea mea este. Cum a putut sa scoată un nou certificat de naștere fără acordul mamei sau se poate scoate fără acordul mamei? DaU funda mersi!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil, citez:
"ART. 415. Felurile recunoaşterii
  (1) Dacă naşterea nu a fost înregistrată în registrul de stare civilă sau copilul a fost trecut în registrul de stare civilă ca născut din părinţi necunoscuţi, mama îl poate recunoaşte pe copil.
  (2) Copilul conceput şi născut în afara căsătoriei poate fi recunoscut de către tatăl său.
  (3) După moartea copilului, acesta poate fi recunoscut numai dacă a lăsat descendenţi fireşti.
  ART. 416.Formele recunoaşterii
  (1) Recunoaşterea poate fi făcută prin declaraţie la serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor, prin înscris autentic sau prin testament.
  (2) Dacă recunoaşterea este făcută prin înscris autentic, o copie a acestuia este trimisă din oficiu serviciului public comunitar local de evidenţă a persoanelor competent, pentru a se face menţiunea corespunzătoare în registrele de stare civilă.
(3) Recunoaşterea, chiar dacă a fost făcută prin testament, este irevocabilă."
Asa fiind putea recunoaste copilul prin declaratie la SPCLEP sau la notarul public, se poate face si asa recunoasterea.
Declaratia se da doar de tata si nu este nevoie acordul mamei.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca el a recunoscut prin semnatura statutul de tata, atunci se poate completa ulterior rubrica "Tata".
Daca vor ajunge in instanta, sora ta poate (sau nu) sa-l recunoasca ca tata. Daca nu-l recunoaste, atunci el poate cere un test de paternitate (destul de costisitor) care sa stabileasca daca el este sau nu tatal biologic.
De aici, Instanta va hotari despre drepturile de vizitare si obligatiile de ingrijire a copilului.

| ziftode a răspuns:

Lasa-l sa fie trecut ca tata, dupa care il da in judecata pentru pensie alimentara si se judeca pentru drepturile de vizitare care vor fi foarte jos, din cauza ca a facut abandon la nastere, si tine-te cu dintii de certificatul cu linie in loc de tata, ala e cea mai buna dovada ca intai a abandonat copilul si apoi s-a razgandit!

| Wizard68 explică (pentru ziftode):

Sunt de acord sa fie trecut ca tata dar el vrea sa plătească pensii alimentara nu știu cât la suta din salariul minim din România dat el lucrează în străinătate la proces am cerut sa plătească conform cu salariul minim din străinătate. Dar el vrea sa îi poarte și numele de familie Dar nu sunt căsătoriți. Au fost iubiți și arezultat copilul. Și era si minora când a născut. Eu nu sunt de acord sa poarte numele lui de familie. Si eu nu înțeleg pe cei dovada ia eliberat un nou certificat de naștere aia care eliberează certificatele. Așa mă duc și eu sa ma trec ca tata la un copil. De ăsta nu sunt lamunit.

| ziftode a răspuns (pentru Wizard68):

Daca el e tatal, tu nu poti sa contesti asta
ca altfel cere proba de ADN si aia e imposibil de contrazis
asa ca uita partea cu numele lui pe certificatul de nastere
dar
ca vrea sa poarte numele lui, asta e altceva, si daca nu sunteti de acord, atunci o sa va judecati pe asta (care e putin aiurea, cred eu... e doar un nume, nu o sa moara nimeni d'aia)

cat despre salariul minim in tara aia
1. e mai mare decat salariu mediu aici
2. SA O CREADA EL CA, SALARIU MINIM, v-a trebui sa vina cu dovezi autenticate pe ce salariu primeste, altfel, puteti cere procent din salariu mediu din tara aia... cel putin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu în loc să-l pui să plătească pensie alimentară vrei să nu fie trecut în certificat?laughing

| Wizard68 explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord sa fie trecut ca tata. Dar Cum a putut sa scoată un nou certificat sau se scot certificate așa cine spun ca e tatal unu copil dar e nu este trecut îl trece așa fără nici o dovada.