| paul_9892 a întrebat:

Am si eu o intrebare sper ca am ales categoria potrivita.
Stau la bloc si am un ciobanesc german, dimineata obisnuies sa il scot la plimbare pe `malul crisului`, Dupa amiaza il scot prin curte.Aici un tip de la parter sia facut gradina la geamuri la el e ok dar nesimbitul a inceput sa se extinda si mai incolo unde este spatiu verde intre blocuri si a imprejmuit cu ceva franghii, bine inteles nu am mers acolo cu cainele ci putin mai in fata intr-un colt unde nu merge nimeni( sa isi faca si cainele meu nevoile) pana azi dupa masa cand vad ca tipul acela a ingradit si mai mult din pamantul respectiv. Sa si luat la cearta cu mine deoarece face cainele treaba mare si il deranjeaza. Cainele meu nu face treaba mare decat dimineata iar daca se intampla sa faca si dupa masa am tot timpul cu mine o punga, cu care duc la cosul de gunoi. (punga in loc la lopata si matura). Si incepe el cu scandalul etc etc, dar mai vin pe acolo si caini vagabonzi si altii de pe la bloc care lasa caini fara lesa si botnita si merg pe acolo si isi fac nevoile si nu mai curata.Eu cu cainele meu trebuie sa merg in lesa si botnita sa nu comenteze nimeni.
Unde as putea sa fac reclamatie pentru ``gradina`` respectivului.La asociatie nu prea am ce cuata pentru ca sunt o mana de banditi.
Sper ca m-am exprimat destul de clar

Răspuns Câştigător
| paul_9892 explică:

Salut
nu sunt in domeniu dar iata ce informatii iti trebuie:
sa-ti arate un act de proprietate SAU de inchiriere pe acesle suprafete
daca nu te poti intelege cu el dupa ce-i ceri aceste acte, te duci la Cadastru si expui problema, cerand oficial un extras de carte funciara al proprietarului real care o fi el, daca la 'Ghiseu" nu esti inteles, mergi la director sau care o fi seful cel mai de sus la Cadastru unde apartine blocul si imprejurimile blocului din cartierul tau si stiu ca se plateste destul de putin, dar vei avea un act oficial
daca ti se spune de catre directiune pe un ton civilizat ca terenul apartine orasului, mergi la Primarie si ceri acelasi lucru: un document oficial (eventual o copie) dupa situatia acestui teren din jur
eu zic ca vei rezolva simplu - totul e sa studiezi problema si sa te implici in rezolvarea ei cu pasiune si sa faci sa fie dreptate pentru toata lumea, nu numai pentru tine si cainele tau dar nici sa nu lasi vecinului drepturile tale si ale altora din jurul blocului

cat priveste chestia cu pungile - felicitari, ets ecea mai buna solutie si eu tot asa am facut cat timp am avut catel
sa ne tii la curent cu ce ai facut.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La nivelul fiecarei primarii din orase exista un compartiment specializat pentru asociatiile de proprietari si acolo poti depune reclamatie in legatura cu neregulile din cadrul asociatiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si la buc. e la fel! Cred ca la Bin Laden sau la OBAMA sa facem sesizare!?( si eu am ciobanesc german si-l iubesc mult )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveti probleme! Dupa mintea voastra este de condamnat cineva care vrea sa tina amenajat un spatiu verde? Preferati un maidan cu **** si pisat de ciine? Asa se pune problema.
Paul / daca tu ti-ai luat ciine, nimeni nu este obligat sa suporte mizeria facuta de el. Unde iesi cu ciinele? In cosmos! Trebuia sa-ti pui intrebarea asta pina sa-l cumperi.
Spui ca respectivul " si-a luat gradina si vrei sa-l reclami... Poate nu este a lui, dar TU ce drept ai sa te duci cu ciinele acolo, sau chiar sa calci pe acel pamint? Asta nu te intrebi?
Dupa mintea ta, tu ai dreptul sa folosesti un teren pe post de wc public, un om care face gradina, nu are voie.
Deci fa reclamatie! Impotriva ta, care murdaresti orasul. Faptul ca aduni cacatul ciinelui nu inseamna nimic. Pisatul este acid si arde tot, ba mai si pute! Cu asta ce faci?
Si chiar nu inteleg ce faci cu un ciobanesc la bloc! Ai oi, capre, ai stina pe bloc? ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paul / vad ca te agiti. Degeaba. faptul ca tu ti-ai luat un ciine nu-ti da dreptul sa folosesti pentru nevoile lui decit un spatiu amenajat si dedicat sau propria casa! Orice petic de teren din lumea asta, are stapin si nu este pentru pisatul si cacatul ciinelui tau. Daca asta nu pricepi, este grav. De fapt raspunsul tau dovedeste ca ai probleme grave de educatie. Vai de capul tau. ( adolf )

| paul_9892 explică:

Bai ratatule acolo e domeniu public nu am zis ca e pamantul lui a intrat pe el cu japca, si bai retardule care tie problema imi cumpar ce vreau atata timp cat respect leagea! atunci unde e domeniu public merg si imi ridic si eu o casa? cine ma condamna nu? ai mai mult de 10 ani mucosule?

| paul_9892 explică:

Nici daca daca imi trag 2 palme nu pot intelege de ce se baga copii de 13 ani in seama. am pus intrebarea la legislatie in speranta ca imi va da un raspuns un om avizat. nu un copil de rahat la fund.