| Emanulusa a întrebat:

Am și eu o întrebare... tatăl meu are o bucata de pământ de la tatăl lui, adică bunicul, moștenire... acea bucata de pământ face parte dintr-o bucata mai mare de pământ. Adică el o impartit-o în doua când le-o dat copiilor lui moștenirea.Titlul de proprietate e la casa părintească a lui tata. Tatăl meu are doar un contract de vânzare cumpărare pe acel pământ. Intrebarea mea e, tata poate sa vândă acel pământ fără semnătura fratilor lui? Menționez ca bunicul este decedat. Scuzați-mă dacă am mai greșit la scris. Mă grăbesc. Mulțumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti destul de confuza in prezentarea situatiei.
Daca bunicul a vandut acea suprafata de teren tatalui tau atunci tatal este proprietar si poate sa vanda acel teren oricand si oricui, fara a fi nevoie de fratii sai.
Pentru restul de pamant, care a fost proprietatea bunicului, tatal tau si fratii lui trebuie sa faca procedura succesorala si ii va mai reveni tatalui tau o parte din bunurile ramase dupa decesul bunicului.

Bula
| Bula a răspuns:

Doar proprietarul inscris in acte (CF) poate vinde pamantul.
Daca in acte proprietarul este bunicul tau decedat, atunci intai trebuie transcrisa mostenirea pe numele tatalui tau si ai fratilor lui (trebuie facuta succesiunea).
Daca terenul are mai multi proprietari in acte, atunci este necesar acordul fiecarui proprietar.

| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! Printr-o situatie similara am trecut si eu, fara acordul fratilor pamantul nu poate fi vandut, e o intreaga birocratie pe faza asta. Observ ca spui ca exista un contract de vanzare-cumparare, intrebarea e intre cine si cine e contractul respectiv? In cazul in care e intre bunicul si tatal tau, din punct de vedere legal pamantul e al tatalui tau si poate face ce vrea cu el, insa daca respectivul contract este intre bunicul tau si cel de la care a achizitionat pamantul inseamna ca depinde in mod clar de semnatura fratilor respectiva vanzare. Sper ca ti-am fost de folos. Succes!

| Emanulusa explică:

Contractul de vânzare cumpărare pe care îl are tata e facut intre bunicul și tatăl meu. nelămurirea mea era dacă tata poate sa vanda pământul fără acel titlu de proprietate care e la casa părintească. Dar acum am înțeles. Mulțumesc mult tuturor :*

| monologpeblog a răspuns:

Daca pamantul e pe numele lui si doar al lui, si are contract de vanzare cumparare, nu vad de ce nu.