| Mire_Mirela_1994 a întrebat:

Am si eu o nelămurire privind noua lege 111 din 2010 în legătură cu concediul de maternitate si indemnizație. Dacă în cele 12 luni anterioare am avut 5 zile întrerupere mai beneficiez de concediu si indemnizație? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a beneficia de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului este necesar sa fi platit impozit pe venit cel putin 12 luni in ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului, indiferent daca ai avut intreruperi sau nu.
Conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2. (1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară."

1 răspuns: