| elisadaia a întrebat:

am un card de cumpărături la Raiffeisen însa am făcut o comanda greșita online la Altex iar ei au returnat intre timp suma, Problema e ca bani au fost la data scadenta pe card însa banca îmi cere sa ii returnez și pretind ca bani aceia vor rămâne tot timpul pe card iar eu dacă ii voi folosi voi plăti dobânda.Mie nu mi se pare legal ca sa ii ceara sa pun bani odată ce ei sunt deja pe card și banca se folosește deja de ei și mai ales ca ei îmi spun ca eu nu ma voi putea folosi de acei bani doar pentru cumpărături(iar suma este si mare 3600 RONI).Ati pățit asa ceva sau ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| RazvanFlorea1993 a răspuns:

Nu am mai auzit până acum de așa ceva.
Nu cred că e în regulă să dai de două ori bani, dacă deja sunt virați în cont.

4 răspunsuri:
| RazvanFlorea1993 a răspuns:

Și eu și mama avem card la Raiffeisen, dar nu de cumpărături.
Normal, nu ar trebui să îi ceară înapoi, dacă banii au fost pe card la data scadentă.
Cel mai bine ar fi să renunți la acest card de cumpărături și să virezi toți banii pe cardul de debit. Din martie vor percepe un comision la retragere de 5 lei, indiferent de suma retrasă.

| elisadaia explică (pentru RazvanFlorea1993):

Bani au fost la data scadenta pe card problema e ca ei nu o iau asta drept plata sau returnare.

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru elisadaia):

Și tu acum trebuie să dai din banii tăi, bani pe care banca să îi vireze în contul cardului de cumpărături?

| elisadaia explică (pentru RazvanFlorea1993):

Pai bani au fost virati de catre magazin direct pe cardul de cumparaturi dar ei vor ca eu sa mai pun inca odata bani deci pe card sa fie ambele plati fara a putea retrage(intr'un singur cuvant vor sa se foloseasca de bani mei)iar eu daca i'as extrage sa platesc dobanda pe bani mei

| RazvanFlorea1993 a răspuns (pentru elisadaia):

Nu am mai auzit până acum de așa ceva.
Nu cred că e în regulă să dai de două ori bani, dacă deja sunt virați în cont.