| Nextone a întrebat:

Am un frate cu sindrom Down. Intrebarea mea este daca mama mea pateste ceva( o problema de sanatate grava etc), iar tatal meu este in pensie de boala pe motive psihice, fratele meu o sa imi ramana mie in grija? ( In sensul ca o sa fiu eu angajata sa am grija de el). Mama e asistent personal pentru fratele meu, deci e angajata.Eu sunt majora (24 de ani). Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, vei putea fi angajata tu in locul mamei, bineinteles daca depui o cerere in acest sens.

2 răspunsuri:
| Elegant a răspuns:

Depinde. Daca vrei asta, o sa trebuiasca sa faci niste cereri, este mai complicat. Dar oricum, cineva o sa intervina iar daca nu il iei tu, daca nu se poate sa il iei tu in grija o sa il ia Protectia Copilului, il duce la casa de copii. Dar dureaza.

| iamdenise a răspuns:

Da, daca ai 18 ani impliniti. Daca nu o sa il duca la un centru special.