| MihaiPaleologu a întrebat:

Buna, am un prieten si-a luat teapa cu un laptop de 3000 lei, a trims coletul in Anglia la cineva, bazandu-se pe un email fals de la banca in care ii zicea ca a primit banii in avans in cont, dar dureaza 3-4 zile procesarea datelor, pana urmeaza a fi deblocati. El a trimis coletul inainte sa fie banii deblocati. Poate politia sa ii faca ceva? Sa il acuze de inselanciune? Cum poate sa isi recupereze bunul?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poate sa-i faca Politia nimic.
Se invata minte si nu mai trimite nimic data viitoare, pana nu vede banii in banca. Este pierderea lui, ca s-a grabit sa faca un lucru care nu-l face nimeni niciodata, mai ales cand este vorba de transferuri bancare internationale.
Asta sunt smecherii care se fac frecvent si doar naivii pun botul, crezand ca se englezoii sunt prosti, sa plateasca o gramada de bani pe ceea ce au si ei local, la preturi mult mai mici.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate depune plangere, insa greu o sa primeasca el ceva inapoi. Teapa asta e atat de clasica incat trebuie sa ai putina minte sa pici in ea.

| mihai69 a răspuns:

Lui să-i facă poliția ceva?!?
Adică și ftut în kur, și cu banii luați?!? rolling on the floor
Bunul nu cred să-l mai poată recupera, dar poate depune plângere penală pentru înșelăciune.

| danutzu96 a răspuns:

Poanta e veche … acum cativa ani am auzit de faza. Acum cativa ani un prieten a luat aceeasi teapa ca si tine, doar ca laptopul ala costa mai mult din cate imi aduc aminte. Sansele sa recuperezi ceva tind catre 0.

| MihaiPaleologu explică (pentru danutzu96):

Bine, el sa recupereze ceva sunt 0 dar ala sa fie pedepsit cel ce afacut asta ce sanse sunt? ...nu eu am patit-o...dar in fine asta nu conteaza

| danutzu96 a răspuns (pentru MihaiPaleologu):

Nici ala nu pateste mai nimic. Trebuie sa existe mai multe plangeri catre acelasi individ ca sa se urneasca lucrurile … Daca prietenul tau se duce la politie o sa ii tranteasca " E vorba de cineva din afara tarii, noi nu avem ce face "