| IONY81 a întrebat:

Bună! Am un vecin care asculta muzica la maxim de dimineata pana seara. Gen se aude in casa si prin termopane. Poate politia sa ii faca ceva in afara orelor de liniste. Stau la casa.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate, il poate amenda in baza L.61/1991, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte,  dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
"25) tulburarea, fără drept, a liniştii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;
  26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da!

| DaniTDCI a răspuns:

Bineinteles ca il poate sanctiona ca atare.

| LittlePoppy a răspuns:

Chiar si in afara orelor de liniste, daca depaseste un anume numar de decibeli, poti apela la politie.
https://www.digi24.ro/......asa-891333