| maus12 a întrebat:

Am urmatoarea problema : am fost la o discoteca accidental m-am lovit pe un baiat si i-am varsat paharul pe el, imi cer scuze ii spun ca o sa ii cumpar bautura inapoi si apare un tip ma impinge il impimg si eu apar bodyguarzii sunt scos afara sunt lovit de tipul respectiv iar pe urma sunt dus la sectia de politie rog agentii sa se legitimeze dar primesc doar refuzul o prietena vine cu mine ca si martor dar ramane afara in sectie aud urmatoarele: era si tipul cum mine si ii spune stai linistit ca tie nu iti dau amenda numai lui pe urma ii rog din nou sa se legitimeze dar nimic mentionez ca martorul meu ramane afara mi se complecteaza un proces verbal, si o amenda de 200 ron in momentul ala ii rog pe agenti sa se legitimeze vreau sa imi iau buletinul de pe masa sunt lovit peste mana si mi se cere sa ma pun la perete cu mainile la spate, mi se spune ca am vrut sa iti dau amenda 200 dar o sa iti dau 10000 pentru intrebarile astea ale tale, le spun ca as vrea sa depun o plangere dar sunt refuzat, ii intreb ca ce drepturi am si mi se spune sa tac din gura respectivul implicat le spune ca nu am nici o vina si ca e vina lui dar degeaba nu semnez procesul verbal si plec ce pot face la ce sa ma astept cu cine sa vorbesc dau funda.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand faci o plangere contraventionala, la judecatoria de care apartii si soliciti anularea contraventiei.
Apoi poti face reclamatie la comandantul politiei din localitatea respectiva sau la inspectorul sef al politiei din judet.

| maus12 explică (pentru Ioandelasal):

Pe ce motiv? Doar baiatul care a fost cu mine era de fata a spus ca ma ajuta ca ii pare rau. Nu am martori si nu stiu cat de dispus e el sa ma ajute

| Ioandelasal a răspuns (pentru maus12):

Pe motivul ca nu este adevarata situatia retinuta de politist. Sau nu este asa cum ai expus-o?
Si ai ca martori prietena ta si baiatul de care pomenesti.

| maus12 explică (pentru Ioandelasal):

Da este cum am expus-o dar prietena mea nu a fost lasata inuntru doar afara si doar baiatul a fost de fara am vorbit cu el si ma ajuta dar am nevoie de 2 martori iar prietena mea nu a fost de fata

| Ioandelasal a răspuns (pentru maus12):

Nu spuneam numai de ce s-a intamplat la politie ci de intreaga situatie, pentru aceea ai 2 martori.

| pufulescu a răspuns:

Plangere pentru comportament abuziv la Parchetul de pe langa Judecatoria de care apartii si la Corpul de Control al MAI. Poti face si la comandantul politiei dar e cam inutil, o sa isi acopere angajatii. Trebuia sa iti scoti certificat medico-legal cu ranile provocate de politisti, chiar daca sunt minore.

| maus12 explică (pentru pufulescu):

Poti spune ca a fost abuziz da a fost, nu am dovezi clare am nevoie de 2 martori am doar unul explicatia de am numai unul vezi raspunsul de mai sus o sa fie proces in cazul asta nu am bani de avocati si de alte plati in plus

| Robieski a răspuns:

Mergi la o alta sectie de politie fa plangere... altceva nu stiu laughing

| maus12 explică:

Pardon 1000 nu 10000