| raluca47 a întrebat:

Bună. Are cineva un model de declarație pentru contribuabili ce nu au persoane în întreținere în vederea obținerii deduceri de bază?
Online găsesc modele doar cu persoane de întreținut.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru salariatii care nu au persoane in intretinere nu este nevoie de declaratie, de aceea nu gasesti modele, pentru acestea deducerea se acorda fara declaratie.

| raluca47 explică (pentru Ioandelasal):

Dar dacă angajatorul spune ca deducerea asta se da doar celor care au copii sau persoane în grija, pot sa ii mai zic eu ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru raluca47):

Angajatorul n-are de ce sa spuna asta, avand in vedere ca el este neutru, nici nu pierde si nici nu castiga nimic.
Vezi detalii si aici:
https://www.zf.ro/......t-19884363