| galacticul17 a întrebat:

Buna,as avea o intrebare in cazul in care faci un accident auto, esti asigurat iar daunele sunt pana in 5000 euro.Suma va fi platita din buzunarul firmei de asigurare lucru care nu te afecteaza pe tine ca si persoana. Adica firma sa iti mareasca asigurarea sa isi scoata cei 5000 de euro din moment ce tu ai asigurare cu firma de asigurare de minim 10 ani.

Răspuns Câştigător
| ionutZzG30 a răspuns:

Bun ca sa intelegi tu faci accident vina e a celuilalt el iti va da asigurarea de pe care tu iti vei repara masina, in caz ca accidentul e din vina ta o sai dai asigurarea celui care iai stricat masina si da dupa va trebui sa platesti mai mult la asigurare! Sper ca ai inteles.

| galacticul17 explică (pentru ionutZzG30):

Ok am inteles si ai foarte mare dreptate, dar daca eu am cotizat timp de 10 ani ca si clinet la aceeasi firma de asigurare si se intampla cateva milioane bune pentru un casco, si vrei sa imi zici ca tot eu sunt in pierdere dupa. Parerea mea e ca asigurarile sunt cele mai mare farse din lume in special cele de viata.Pentru ca tu poti plati o viata intreaga si nu vei face un accident dar bani cine ti mai da inapoi macar jumate din ei.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ale cui daune? Ale tale sau ale celuilalt sofer (daca ai accidentat alta masina)? Spune asta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| ionutz03 a răspuns:

Pe tine ca si persoana nu te afecteaza plata a cei 5000 euro, numai urmatoarea asigurare pe care o cumperi o sa fie mai mare cu 25% (ex: daca pana acum plateai o asigurare anuala de 400 lei, urmatoarea o sa fie de 450 lei.)

| Braunion a răspuns:

Da, daca ai facut un contract pe 10 ani nu poti renunta la ei si o sa-ti mareasca bonus malus. Daca esti la ei de 10 ani, o sa-ti mareasca bonus malus in cazul in care vrei sa faci iar contract la anul. Eu n-am mai auzit pana acu de contracte pe 10 ani dar din exprimarea ta asta se intelege.

| galacticul17 explică (pentru Braunion):

M-am exprimant gresit, doream sa zic ca sunt client fidel de 10 ani la aceesi firma de asigurare pentru ca sunt constient asigurarile nu se fac pe 10 ani.

| fumsipraf a răspuns:

Depinde de firma. normal asa ar trebui, dar in ROMANIA te poti astepta la orice mai ales ca e si criza