| unbaiatfrumos69 a întrebat:

Buna, as putea da de permisul de moto la 16 ani daca am un părinte vitreg si daca acela natural nu e in tara si nici macar nu tin legătura cu el? Multumesc.

9 răspunsuri:
| randomgui a răspuns:

Depinde, iti este tutore? Ii trebuie hartii de la notar, altfel nu

| unbaiatfrumos69 explică (pentru randomgui):

Păi si am nevoie de ceva hârtii de la cel natural?

| randomgui a răspuns (pentru unbaiatfrumos69):

Da, cat timp cel vitreg nu iti este tutore, nu stiu ce acte, dar alte lucruri ai putut face? ex iesit din tara/inscrieri la liceu

| anonimg a răspuns:

Eu nu văd necesarul vreunui părinte sau tutore. Eu cred că este suficientă cartea de identitate pe care o deții de la 14 ani.

| unbaiatfrumos69 explică (pentru randomgui):

Sunt deja la liceu, dar sa ies din țară nu am putut...

| unbaiatfrumos69 explică (pentru anonimg):

Nu stiu..eu asa am vazut ca am nevoie de ceva hârtii de la ambii părinți.

| anonimg a răspuns (pentru unbaiatfrumos69):

Dacă așa îți cere legea, atunci așa faci.
În locul tau, ca să fiu lămurit, mă duceam la ghișeul unde trebuie depus dosarul de școală și le spuneam acolo situația. Nu te costă nimic. Ei trebuie să știe de la cine ai nevoie de acte.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parintele vitreg nu te-a adoptat atunci n-ai nevoie de nimic de la el. Declaratia pentru minori trebuie data de parintii biologici, conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) Candidaţii cu vârsta cuprinsă între 16 şi 18 ani, care solicită  examinarea pentru obţinerea permisului de conducere pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1, trebuie să prezinte, pe lângă documentele prevăzute la alin. (2), declaraţia autentificată de notarul public, prin care este exprimat acordul părinţilor sau, după caz, al părintelui căruia minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească, al tutorelui, curatorului sau persoanei în îngrijirea ori supravegherea căreia acesta se află, pentru participarea la examinare."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu m-am inscris la scoala de soferi la 16 ani. Mi-a trebuit semnatura parintelui. Cred ca poti si cu parintele vitreg daca figureaza ca tutore. Dar ai nevoie de semnatura.