| Blossom03 a întrebat:

Bună!
Aș vrea să îmi fac bursă de studiu la liceu. însă dacă un părinte deține o firmă(nu și cu locație fizică, doar creată ) se adaugă ca și sursă de venit? Menționez că acolo intră banii pe materiale de construcții(cu asta se ocupă).

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MECTS nr. 5.576/2011, privind aprobarea Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART. 9.(1)Bursa de studiu se acordă elevilor care provin din familii cu un venit lunar mediu pe membru de familie pe ultimele 3 luni cel mult egal cu salariul minim pe economie şi care îndeplinesc simultan condiţiile: au media generală peste 7, 00 şi nota 10 la purtare în semestrul anterior celui în care se acordă bursa.
(2)Bursele de studiu sunt revizuite semestrial, în funcţie de modificările intervenite în veniturile nete lunare ale familiei şi în situaţia şcolară a elevilor.
  ART. 10. Bursele de studiu se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional, respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii aflaţi în celelalte clase ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional.
ART. 18.(1)Un elev nu poate primi două burse simultan, dar are dreptul să opteze pentru cea cu valoare mai mare sau care se acordă pentru o mai mare perioadă de timp.
(2)Prin excepţie de la alin. (1), elevii care beneficiază de burse de studiu pot primi şi burse de performanţă sau burse de merit.
(3)Elevii care se încadrează în prevederile alin. (2) şi care au dreptul să primească atât bursă de performanţă, cât şi bursă de merit, trebuie să opteze pentru una din acestea, putând să o aleagă pe cea cu valoare mai mare sau acordată pentru o perioadă de timp mai mare."
Fata de cele prevazute in normele citate poti obtine bursa de studii daca indeplinesti criteriile prevazute, in primul rand venitul pe membru de familie sa nu fie mai mare de 1.450 lei.
Se iau in calcul toate veniturile parintilor, indiferent de provenienta. Nu exista venituri de la o firma care nu functioneaza, indiferent cand a fost infiintata.

| teamleader a răspuns:

Pentru a primi un raspuns corect poti intreba aici gratuit.
Aveti o intrebare de natura juridica, la care doriti un raspuns si eventual un ajutor in solutionarea problemei? www.DreptOnline.ro va pune la dispozitie o modalitate de a va expune problema atentiei unor specialisti.La fel poti pune intrebarea online si aici : https://www.avocatnet.ro/#modal

| Blossom03 explică (pentru teamleader):

Mulțumesc frumos de ajutor!

| mamiloca a răspuns:

Daca vrei sa ai bursa, baga-te la professionala.
Eu am 200 de lei pe luna.

| mamiloca a răspuns:

Daca vrei sa ai bursa, baga-te la professionala.
Eu am 200 de lei pe luna. Si mama detine o firma, iar tata e politist. Cu siguranta daca eram la liceu nu primeam nici eu bursa

| Blossom03 explică (pentru mamiloca):

Am deja bursă de merit(400 de lei). Sistemul de burse funcționează la nivelul tuturor formelor de învățământ. Nu trebuie sa faci o profesională pentru a dobândi acest lucru. Eu am întrebat pentru ca suma respectivă pe langa cea de merit m-ar ajuta să imi platesc meditațiile. Dar mulțumesc totuși pentru dorinta de a ma ajuta pe care ai avut-o.