| cosmic_ray a întrebat:

as vrea sa ma ajutati si pe mine cu o parere, poate un sfat...am o problema la care nu gasesc nicio rezolvare.
acum trei luni m-am angajat la un bar.am avut multe de indurat, fiind fata am suportat multe insulte din partea conducerii si multe altele.nu spun...am gresit si eu cateodata, dar "pedeapsa" era de 10 ori mai mare decat greseala.lucram normal "la negru" cum se spune.proprietarii nici macar nu aveau casa de marcat si cum garda calca greu p acolo, nu se complicau prea tare.am stat 3 luni, pana cand m-am saturat de insulte si am decis sa plec.si in momentul acela conducerea m-a scos datoare cu o suma cam prea exagerata. m-au facut hoata dar suma nu aveam cum sa o iau evident pentru ca s-ar fi observat\. Mai apoi mi-au spus ca m-am inselat eu la incasari, dar intr-o luna de zile e imposibil sa ma fi inselat asa mult, avand in vedere ca vanzare nu prea era si cineva din conducere statea mai tot timpul cu mine. ce s-a intamplat oare? nu stiu ce sa fac.sunt disperata.ma tem ca daca ma adresez garzii financiare risc sa primesc si eu amenda pentru ca am acceptat sa lucrez la negru.mentionez ca cei din conducere nu au insistat sa imi faca carte de munca.

Răspuns Câştigător
| Enzo2011 a răspuns:

In aceasta situatie poti sa fi smechera sau cinstita.Smechera:sa ii spui conduceri ca daca trebuie sa platesti suma te duci la politie sau garda financiara,cu alte cuvinte sa-i santajezi sa te lase in pace dar pot exita tot felul de consencinte(sa fi batuta, jefuita etc.) Cinstita:sa mergi la garda si le spui povestea cu speranta ca poate scapi si ei vor fi prinsi(bineinteles daca ei isi vor face treaba) si totusi si aici pot sa existe aceste urmari(depinde daca patronul este genul violent atunci ai grija) si o a treia posibila varianta ar fi sa le platesti si sa-ti inveti lectia si alta data sa respecti legea(chiar daca nu e buna sau nu ne convide ea trebuie respectata altfel riscam mai mult) aceasta este o situatie de totul sau nimic, sper saa treci fara pierderi atat fizice cat si pshice peste asta

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa incerci o intelegere amiabila, respectiv sa te lase in pace si sa nu platesti nimic. Daca te-ai angajat dupa 1.01. 2011 trebuie sa stii ca nu trebuiau sa-ti faca carnet de munca, acesta nu mai exista de la data de 1 ianuarie 2011, au fost abrogate prevederile privind carnetul de munca, acum se face doar contract individual de munca si salariatii sunt trecuti intr-un registru special si trebuiesc comunicati la Inspectoratul Teritorial de Munca. Daca nu te-au angajat legal(cu CIM) atunci ii poti reclama la ITM si o sa aiba probleme destul de mari. De asemenea vor avea mari probleme fiindca nu ti-au platit impozitul pe salariu si nici contributiile la fondurile speciale(sanatate, pensii, somaj). Nu vei fi amendata pentru lucrul la negru si nu trebuie sa te adresezi garzii financiare, aceasta nu are atributii privind salariatii. Numai tu poti lua o decizie cum sa procedezi. Succes si numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Nu semna nimic si legal nu vor putea sa iti faca absolut nimic. Nu e cazul sa te adresezi tu niciunei institutii, daca vor sa isi recupereze sumele respective vor fi nevoiti sa faca ei acest pas, doar ca nefiind angajata legal nu pot demonstra nici macar ca ai lucrat acolo si fii sigura ca ei stiu acest lucru. Ca sa arate ca mai o anumita suma de returnat, trebuie sa aiba inventarele la zi, facute in prezenta ta atat la preluare cat si la predare, precum si toate documentele contabile privind intrarile si iesirile in perfecta regula, ceea ce e imposibil daca nu exista nici macar o casa de marcat. Ba mai mult, gestionarilor li se constituie un fond de garantie pe baza retinerilor lunare din salariu, de unde sa se poata recupera astfel de daune, ceea ce din nou nu este cazul.

| FallingRain a răspuns:

Pai spune-le celor de la garda financiara ca nu au vrut sa iti faca carte de munca si ca nu ai avut de ales. Cred ca nu ai de ce sa primesti amenda, mai ales ca nu tu esti angajatorul. Sau poti pur si simplu sa ceri inregistrarile video din bar sau alta dovada ca ai furat acea suma. Si sa aduca alte argumente in afara de cel ca la inventarul facut de ei a iesit nu stiu ce lipsa. Intr-un final, vor renunta. Dar mai bine ar fi sa vorbesti cu un avocat. El se pricepe mult mai bine ca noi.

| smerti a răspuns:

Cel mai bine sa anunti conducerea si sa le spui ca o sa aiba de lucru cu politia si cu procuratura daca nu o sa te lase in pace. Du-te la politie!

| cosmic_ray explică:

Problema e cum spune enzo si am uitat sa precizez ca m-au amenintat ca "lucrurile nu vor ramane asa"Ei ma considera o hoata cum mi-au si spus.mentionez ca eu nu mi-am primit niciodata salariul la timp si l-am primit incomplet.am crezut ca a inventat povestea asta cu lipsa banilor pentru ca i-am lasat balta.si ca sa nu ma mai plateasca.