| Zzyz a întrebat:

As vrea sa-mi dau demisia, dar eu am semnat contract pe 3 luni si nu stiu daca as putea. Tin sa mentionez ca nu m-au lasat sa citesc contractul si nu stiu ce clauze sunt sau daca trebuie sa mai lucrez in preaviz daca -mi dau demisia.Am auzit diverse pareri ca as putea,ba ca n as putea. Ca as putea sa mi dau si sa mentionez legea 81, deoarece pot sa plec fara preaviz). Ba ca nu ar trebui sa fac preaviz, deoarece eu nu am lucrat 90 de zile. (Lucrez de aproximativ o luna și nu m-au băgat in perioada de proba, m-au bagat direct.)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-ti dai demisia indiferent de durata contractului individual de munca, nu trebuie ca acesta sa fie pe durata nedeterminata. Si obligatoriu trebuia ca firma sa-ti dea un exemplar al CIM la semnare.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, citez:
"ART.81.Demisia
  (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
  (2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
  (3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
  (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
  (5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
  (6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
  (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
  (8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă."

| Violleta2022 a răspuns:

Este perfect legal sa incepi cu perioada de proba de 3 luni, peste tot in lume este la fel. Nimeni nu-ti mai da contract permanent, fara sa dovedesti in perioada de proba de 3 ori 6 luni (unele companii au 6 luni perioada de proba), dovedesti ca esti serios si vrei sa muncesti.
In orice caz, poti depune cerere de demisie si iti vor spune ei cat esti obligat sa stai acolo.
Cat priveste semnarea contracului, nu pot sa cred ca l-ai semnat fara sa-l citesti, ca nu ti-a pus nimeni mana la ochi sa nu vezi ce semnezi, asta nu crede nici macar un judecator, pentru ca te faci singur prost, daca nu l-ai citit si l-ai semnat fara sa ai chef sa-l citesti.

| doctorandus a răspuns:

Daca nu ai primit copie (alt exemplar) dupa contract, contractul este nul.