| Silviuloan a întrebat:

As vrea sa stiu daca pot sa imi schimb numele de familie.Se poate?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La 18 ani prin magistratura judecatoriei, posibil te pun sa faci multe drumuri.

| Jameson a răspuns:

Da se poate prin ordin judecatoresc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu, prin casatorie sau prin ordin judecatoresc (cred)

| michelia a răspuns:

Sigur ca poti, pe cale administrativa.
Ti-am selectat un pasaj:

Cetăţenii români pot obţine, pentru motive temeinice, schimbarea pe cale administrativă a numelui de familie şi a prenumelui sau numai a unuia dintre acestea, în condiţiile O.G. nr. 41/2003.

Cererile de schimbare a numelui pe cale administrativă privind persoanele fără cetăţenie domiciliate în România se soluţionează în aceleaşi condiţii ca şi cele ale cetăţenilor români.

MOTIVE TEMEINICE PENTRU SCHIMBAREA NUMELUI

Sunt considerate ca întemeiate cererile de schimbare a numelui în următoarele cazuri:

a) când numele este format din expresii indecente, ridicole ori transformat prin traducere sau în alt mod;

b) când persoana în cauză a folosit, în exercitarea profesiei, numele pe care doreşte să îl obţină, făcând dovada cu privire la aceasta, precum şi asupra faptului că este cunoscută în societate sub acest nume;

c) când, din neatenţia ofiţerilor de stare civilă ori ca urmare a necunoaşterii reglementărilor legale în materie, au fost efectuate menţiuni greşite în registrele de stare civilă ori au fost eliberate certificate de stare civilă cu nume eronate, în baza cărora au fost eliberate alte acte;

d) când persoana în cauză are nume de familie sau prenume format din mai multe cuvinte, de regulă reunite, şi doreşte schimbarea acestuia;

e) când persoana în cauză poartă un nume de familie de provenienţă străină şi solicită să poarte un nume românesc;

f) când persoana şi-a schimbat numele de origine străină într-un nume românesc, pe cale administrativă, şi doreşte să revină la numele dobândit la naştere;

g) când părinţii şi-au schimbat numele pe cale administrativă, iar copiii solicită să poarte un nume de familie comun cu al părinţilor lor;

h) când persoana în cauză solicită să poarte un nume de familie comun cu al celorlalţi membri ai familiei, nume care a fost dobândit ca urmare a adopţiei, a menţinerii numelui la căsătorie, a stabilirii filiaţiei ori a unor schimbări de nume aprobate anterior pe cale administrativă;

i) când soţii au convenit cu ocazia încheierii căsătoriei să poarte numele de familie reunite şi ambii solicită schimbarea acestuia pe cale administrativă, optând pentru numele de familie dobândit la naştere de către unul dintre ei ori să revină fiecare la numele avut anterior căsătoriei;

j) când persoana în cauză face dovada că a fost recunoscută de către părinte ulterior înregistrării naşterii, însă, întrucât nu a sesizat instanţa pentru încuviinţarea purtării numelui de familie al acestuia în timpul vieţii, nu există altă posibilitate de dobândire a numelui părintelui decât pe cale administrativă;

k) când prenumele purtat este specific sexului opus;

l) când persoanei i s-a încuviinţat schimbarea sexului prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă şi solicită să poarte un prenume corespunzător, prezentând un act medico-legal din care să rezulte sexul acesteia;

http://www.avocat-dobrescu.ro/......istrativa/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Conform Ordonantei Guvernului nr. 41/2003 privind dobandirea si schimbarea pe cale administrativa a numelor persoanelor fizice, schimbarea numelui, prenumelui sau a ambelor se poate obtine pentru motive temeinice: numele contine expresii indecente, numele a fost consemnat gresit in registrele de stare civila, certificatele de casatorie, cand numele este de provenienta straina si se doreste un nume romanesc, cand copilul doreste schimbarea numelui dupa cel al familiei in cazul in care a fost adoptat, cand a fost recunoscut de parinte ulterior inregistrarii nasterii, cand se doreste sa se poarte numele fostului sot, cand prenumele este specific sexului opus, etc.
Site-ul Inspectoratului National pentru Evidenta Persoanelor stabileste urmatorii pasi care trebuie parcursi daca iti doresti sa iti schimbi numele pe cale administrativa:
- Pasul 1: depui o cerere de schimbare a numelui la primaria in a carei raza teritoriala domiciliezi.
- Pasul 2: motivezi cererea si ii atasezi urmatoarele documente: copii legalizate dupa certificatul de stare civila, consimtamantul celuilalt sot dat in forma autentica in cazul in care se solicita schimbarea schimbarea numelui de familie comun purtat pe perioada casatoriei, cazier judiciar, fiscal, un exemplar din Monitorul Oficial in care s-a publicat cererea de schimbarea a numelui, o copie a deciziei de aprobare a autoritatii tutelare.
- Pasul 3: dosarul se trimite catre Serviciul Public Comunitar Local de Evidenta a Populatiei.

- Pasul 4: dupa ce mentiunea de schimbarea a numelui este inscrisa, acesta intocmeste si transmite o comunicare cu privire la schimbarea numelui Directiei Generale de Pasapoarte din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor, Directiei Cazier Judiciar, Statistici si Evidente Operative din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane si Directiei Judetene a Finantelor Publice.
- Pasul 5: noul act de identitate este eliberat.
Procedura dureaza 3-4 luni.
SURSA:http://www.tpu.ro/......u-fundita/
Te pup!

| Trynda a răspuns:

Da. Dar mi se pare ca doar in unele cazuri. Daca te cheama "Cacareaza, Veceu etc. " E un nene in oras care-l chema Cacareaza si si-a schimbat numele.

| MaTrIx8378 a răspuns:

Daca vrei tu, da poti, dar dupa 18 ani poti.

| Generalul a răspuns:

Se poate, ori dupa casatorie, ori daca depui o cerere in acest sens (dupa 18 ani). Gandeste-te bine daca vrei sa faci asta, pentru ca vei avea parte toata viata de erori, neconcordante cu unele acte (certificat de nastere), recunoasterea unor diplome, etc.

| y0nutz3ly a răspuns:

Sa te insori si sa iei numele de familie al nevestei...altfel nu cred big grin

| SovietMarshalPeter a răspuns:

Poti linistit fara probleme si daca esti minor sau adult, dar nu sunt sigur daca trebuie sa dai bani.

| Dany3103 a răspuns:

Trebuie sa ai un motiv temeinic ca sa il schimbi, poti renunta la numele format din expresii indecente sau ridicole, dar si la numele transformat prin traducerea lui. Numele se mai poate schimba cand casatoria a incetat prin moartea sau prin declararea judecatoreasca a mortii unuia dintre soti, in urma divortului si vrei sa revii la numele dobandit la nastere, sunt mai multe, nu stiu daca poti sa il schimb sa fara motiv doar ca vrei tu. Procedura e pe o baza de cerere depusa la evidenta persoanelor insotita de copii legalizate de pe certificatele de stare civila, consimtamantul, dat in forma autentica, al celuilalt sot, in cazul schimbarii numelui de familie comun purtat in timpul casatoriei, copie de pe decizia de aprobare a autoritatii tutelare, cazierul judiciar si cazierul fiscal ale solicitantului, orice alte acte pe care solicitantul le considera necesare pentru motivarea cererii sale.

| Ctmfresh28 a răspuns:

Da din cate am auzit a intrat in o lege care permite schimbarea numelui, dar cred ca doar numele mic, numele de familie nu sunt sigur.