| vasile09 a întrebat:

Buna,
As vrea sa va intreb de somaj daca stiti, in vara aceasta am absolvit facultatea si urmeaza sa inchei contractul de munca la firma la care lucrez, intre timp am fost admis la master la buget, cei de la firma la care lucrez mi-au spus sa astept pana in octombrie cu actele de angajare ca sa primesc somaj pentru ca sunt absolvent, am depus in luna august dosarul si 60 zile e neindemnizat si dupa 60 zile, adica de la 1 octombrie devine indemnizat, oamenii de la firma asta au spus sa fac asa pentru a beneficia timp de un an de jumatate de ajutorul de somaj, 250 lei am inteles ca e, e un fel de prima de angajare, bineinteles ca si firma beneficiaza de ceva bani de pe urma mea, ca atunci cand voi incheia actele voi fi somer, primesc si ei ceva bani timp de un an am inteles,. problema e ca intre timp am fost admis la master la buget, oare e vreo problema ca sunt si la master la buget si voi primi si prima aia de angajare, jumatatea aia din banii de somaj?
Va rog mult sa-mi spuneti daca se poate sa beneficiez de banii astia, si daca e legal bineinteles, adica sa nu fie ceva,...
Mersi mult

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu beneficiaza de indemnizatia de somaj cei care continua studiile si masterul este considerat tot studiu. La expirarea celor 60 de zile de la luarea in evidenta va trebui sa duci si o declaratie notariala, pe proprie raspundere, ca nu iti continui studiile si daca minti comiti infractiunea de fals in declaratii, prevazuta si pedepsita de art.292 Cod penal.
2.Pentru cei care nu studiaza perioada de acordare a indemnizatiei este de 6 luni, nu de 1 an. Numai bine!

| vasile09 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi mult de raspunsuri, deci nu e legal, eu mi-am depus dosarul inainte de admiterea la master, la momentul respectiv nu stiam daca o sa intru la buget si din cauza asta am acceptat varianta propusa de cei de la firma, oricum si mie mi se parea putin ciudat sa pot beneficia de somaj pentru ca sunt absolvent dar eu sa continui si cu masterul in acelasi timp,. mersi inca o data, o zi buna.

| alessia5158 a răspuns:

" Nu beneficiaza de drepturile prevazute anterior absolventii care la data solicitarii dreptului urmeaza o forma de invatamant"--- deci se pare ca nu este legal! In cadrul fiecarei agentii judetene ANOFM exista cel putin un consultant --- du-te si intreaba ( pentru siguranta!)dupa ce citesti asta :
http://www.anofm.ro/%C3%AEn-aten%C5%A3ia-absolven%C5%A3ilor

| luiza a răspuns:

Daca mergi la facultate nu poti primi somaj! chiar daca ai lucrat si in mod normal ai putea beneficia de ajutorul de somaj, nu este legal sa fi student si in acelasi timp si somer! si apropo: o firma primeste bani doar daca angajeaza someri, nu si daca da statului someri!