| Anaamaria233 a întrebat:

Buna.
Aseară mi-am pierdut buletinul de care aveam nevoie pentru a-mi mi-l face pe cel de 18 ani.
Ce acte îmi trebuie acum pentru a-l putea face?
Și cam cât e amenda de care se zice ca trebuie plătită ca l-am pierdut?

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna

Poti baga o minciunica ca ti s-a furat portofelul in tramvai, era portofelul in buzunar si era lume in tranvai si cativa s-au frecat de tine sau alta minciunica. Stiu ca nu e frumos sa minti dar asta e.
Pentru a-ti face noul buletin ai nevoie de copie buletin vechi, copie certificat de nastere, cererea de eliberare document ( il iei de la politie, ceri paznicului sau careva de la ghiseu, daca nu e pus pe o masuta ), iti trebuie si foaia cu taxa de eliberare buletin (se plateste la ghiseul de la politie o taxa pana in 10 lei, pentru eliberare buletin, eu am platit acum o saptamana 7 lei, ii vei arata doamnei de la ghiseu unde platesti taxa copia de buletin, ca iti cere buletinul ), copie buletin proprietar, copie certificat de nastere proprietar, apoi copia contractului de imobil al proprietarului si bine ar fi sa duceti cu voi si contractul de imobil in original, ca nu se stie.

Deci :

-Cerere eliberare buletin ( il iei si completezi la politie sau poti descarca de pe net ).
-Foaia cu taxa de cativa lei pentru eliberare buletin ( platesti si primesti foaia pe loc, la ghiseu, inainte sa iti vina randul la buletin ).
-Copie buletin
-Copie certificat de nastere
-Copie buletin proprietar
-Copie certificat nastere proprietar
-Copie contractul imobilului unde ai resedinta.

In legatura cu copia de buletin al proprietarului si certificatul de nastere al proprietarului, nu sunt sigura daca trebuiesc astea ale proprietarului, nu mai tin minte, dar de ce sa nu duceti preventiv?!

Succes!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti trebuie exact aceleasi acte ca si cand ai fi avut vechea CI, bineinteles cu exceptia acesteia, respectiv, certificatul de nastere si dovada domiciliului. daca nu esti proprietar va trebui sa mergi cu parintele care este proprietar, pentru luarea in spatiu.
Va trebui sa anunti SPCLEP la care trebuie sa mergi de pierderea CI, in termen de 24 de ore si poti fi amendata de la 25 lei la 50 lei. Nu este obligatoriu sa fii amendata, poti primi si un avertisment.

| Sophieka a răspuns:

Eu scriu cum vreau si daca gresesc e treaba mea. Vezi-ti de rahaturile tale sau du-te linge niste picioare.

| Skarr a răspuns:

Eu am pierdut buletinul și am făcut altul dar nu am primit amenda?