| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Astazi mi-am gasit masina vandalizata in parcare. Este masina de serviciu, o vechitura de 20 de ani. Ultima oara am vazut-o aseara la ora 21:00 cand am si parcat-o si era absolut in regula. Mentionez ca am parcat-o unde obisnuiam de multe alte ori, pe un loc public de parcare. Dimineata, cand sa plec la munca, am avut marea surpriza de a gasi geamul din dreapta fata spart si portiera taiata (am atasat poza). Ma uit in masina si nu lipseste ABSOLUT NIMIC. Bag cheia in contact si constat ca nu porneste. Atunci m-am gandit ca ar fi putut fura bateria si constat ca asa e dupa ce verific. Marea mea nelamurire este urmatoarea: a fost un oarecare hot sau e o razbunare? De ce? Pentru ca era foarte simplu sa sparga doar geamul daca scopul era sa aiba acces inauntru pentru a deschida capota si a lua bateria. Am depus plangere la politie si urmeaza sa vina un echipaj la fata locului. Daca e vorba de razbunare, o singura persoana stiu ca ar fi putut face asta, insa nu am nicio dovada. Ce sa spun politiei? Ca banuiesc pe cineva? ce s-ar intampla mai departe daca as spune asta?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara nici o dovada nu este bine sa indici pe cineva, avand in vedere ca fapta ar putea constitui infractiunea de inducere in eroare a organelor judiciare. Lasa politia sa-si faca treaba si daca o sa-l descopere sau nu pe infractor este problema lor.

| VictoriaMe a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca si politia constata ca este vorba despre o razbunare, eu sunt 100% sigura ca doar o persoana ar fi putut face asta. Insa asta stiu doar eu si lor nu am cum sa le dovedesc. Ma gandesc sa le spun ca as banui pe cineva. Nu crezi ca asta ar putea sa ii ajute in demersul lor de a gasi vinovatul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VictoriaMe):

Intreaba prin vecini, poate e o camera video prin zona care a prins si masina ta in seara respectiva sau fix zona de pe linga.

| Ioandelasal a răspuns (pentru VictoriaMe):

Ai putea sa indici persoana si sa spui de ce, dar sa spui ca nu esti sigura ca a fost acesta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești întrebat pe cine bănuiești, poți să spui asta verbal. Dar dacă îți solicită în scris, eu zic să te abții.
Așa cum prezinți, pare totuși opera unui infractor.
Cineva care se răzbună ar fi procedat mai metodic. Să tai portiera nu are nici un sens.

| VictoriaMe a răspuns (pentru sadrian46):

Pai tocmai asta spun. Ca daca era un infractor si nu voia decat sa fure, chiar nu avea sens si nu era necesar sa taie portiera. Era foarte simplu sa sparga geamul pentru a obtine ceea ce a facut, adica sa poata deschide capota pentru a putea fura bateria.

| VictoriaMe a răspuns:

Din pacate vad ca nu pot atasa si poze sad