| Neacsu_Alina_1998 a întrebat:

Azi am iesit din parcare si din neatentie am lovit un biciclist, fiind speriata am plecat de la locul faptei dar in 30 min m-am intors inapoi si am mers la politie. Victima este bine, nu are absolut nimic si nici nu a depus plangere. Care sunt consecintele pe care le voi suporta? Deoarece politistul mi-a spus ca imi va anula permisul

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu anuleaza permisul de conducere. Acesta poate fi anulat doar de catre instanta de judecata si numai daca esti condamnata pentru vreuna dintre infractiunile prevazute in OUG 195/2002, rep. in 200, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
  a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă pentru o infracţiune care a avut ca rezultat uciderea sau vătămarea corporala a unei persoane, săvârşită ca urmare a nerespectării regulilor de circulaţie;
  b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;
  d) titularului permisului de conducere i s-a aplicat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pedeapsa complementară a interzicerii dreptului de a conduce anumite categorii de vehicule stabilite de instanţă prevăzută la art. 66 alin. (1) lit. i) din Codul penal.
e) permisul de conducere a fost obţinut cu încălcarea normelor legale, situaţie constatată de instanţa competentă.
  f) permisul de conducere a fost obţinut în perioada în care titularul era cercetat sau judecat în cadrul unui proces penal pentru săvârşirea unei infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice, atunci când acesta a fost condamnat printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă."
Poti fi cercetata penal pentru parasirea locului accidentului dar nu cred ca vei fi condamnata, daca biciclistul nu a patit nimic.
In schimb vei fi amendata pentru neacordare de prioritate si dreptul de a conduce iti va fi suspendat pe 30 de zile.

| darrio2007 a răspuns:

Neatentia asta pentru biciclisti, de care vorbesti, este cam generala la cei care conduc masini pe drumurile publice. Tu ar trebui sa stii cel mai bine ce consecinte vei suporta, daca nu ai luat permisul pe șpagă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar cam trebui sa stii care e legea daca ai permis luat pe bune nu crezi?

Fara permis probabil ca ramai. Daca biciclistul a fost vatamat fizic atunci se considera si fuga de la locul accidentului si se face dosar penal pentru asa ceva

| alin131 a răspuns:

Daca este primul an de cand ai carnetul, ti-l va anula.

Daca o sa plangi pentru ca o dai iar de carnet peste o perioada de timp, bucurate- pentru ca te-a ferit Dumnezeu de ceva mai grav cu masina.

Am avut 18 ani si carnet tot la acea varsta.

Pedala de acceleratie mergea in ton cu muzica, adica tare...

Oricum multumeste-i lui Dumnezeu ca te-a ferit de altcceva mai grav

| ionutz2240 a răspuns:

In afară de anularea permisului, cred că vei primi și o amenda. Daca nu a fost făcută plângere nu prea au ce să îți faca