| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Azi dimineata am fost implicat intr-un accident rutier, eu eram cu masina si cel din fata mea s-a hotarat sa fac dreapta intr-o parcare fara sa semnalizeze si nu am mai putut sa opresc, ca era gheata, aveam distanta regulamentara, dar dansul a facut prea brusc dreapta si din aceasta cauza n-am putut oprii, i-am spus sa chemam politia, nu a vrut, i-am spus sa facem amiabila nu a vrut, in fine... m-am dus la politie am declarat ce s-a intamplat, m-ai am vreo sansa ceva ca sa imi repare masina?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In acest caz vina este a ta. Trebuie sa pastrezi distanta fata de cel din fata adaptata la conditiile de trafic. Nu exista o anumita distanta. Regulamentara, cum spui tu. De-asta nici nu a vrut sa rezolvati problema pe cale amiabila. Se stia nevinovat.

| Violleta2022 a răspuns:

Conform legii, cand lovesti din spate, tu esti cel vinovat, chiar daca aveai distanta regulamentara, nu ai adaptat-o conditiilor meteorologice si ca atare esti vinovat de accident.
In asemena cazuri nici nu se discuta a cui este vina, pentru ca este in totalitate a ta, va trebuii sa-i repari masina lui, cat si pe a ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca l ai lovit din spate ce sansa sa iti repare masina sa mai ai. Nu ai pastrat distanta, esti vinovat din punct de vedere legal

| Gabitzu246 explică (pentru suntserios):

A si sa inteleg ca el nu este vinovat ca nu a semnalizat si v-a scapa?

| asperger3 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Daca aveai camera de bord, poate mai scapai. Toate cele bune. happy

| suntserios a răspuns (pentru Gabitzu246):

Daca aveai o camera de bord si filmare poate poate aveai o sansa la culpa comuna.

Altfel legea e destul de clara, nu ai pastrat distanta e vina ta

| Gabitzu246 explică (pentru asperger3):

La ce trebuie sa ma mai astept?

| suntserios a răspuns (pentru Gabitzu246):

La o amenda daca ai fost la politie
Daca iti recunosteai vina si faceai amiabila scapai de amenda

| johnnny123 a răspuns (pentru Gabitzu246):

Dacă l-ai lovit, înseamnă că nu păstrai distanța regulamentară, tocmai pentru că definiția distanței regulamentare este "o distanta suficienta incat sa eviti intrarea in coliziune".
Această distanță regulamentară variază în funcție de condițiile carosabilului și de viteza maximă legală, nu este fixă. Dacă pe jos este gheață și îți ia mai mult să frânezi, distanța crește.

Amandoi sunteti vinovati, dar vina lui este mult mai greu de dovedit decat a ta. El poate sa sustina ca a semnalizat. Daca nu ai martori sau o filmare a incidentului (cu o camera omologata), nu vei putea dovedi ca nu a semnalizat.

Dar repet, chiar daca ai putea dovedi ca nu a semnalizat, oricum si tu ai parte de vina.

| Gabitzu246 explică (pentru suntserios):

Am vrut sa fac amiabina domnule, dar dansul nu a vrut nimic, chiar as fi fost de acord sa ii repar masina si el sa mi-o repare mie, abia daca se cunoaste la el. problema este ca el nici nu a vrut sa auda de politie cand i-am spus, ok daca eram asa vinovat pe cat spuneti multi suportam consecintele sunt un om corect.

| Holiday a răspuns:

Inainte sa faca dreapta a franat, de fapt din cauza asta s-a ajuns sa il lovesti, nu pentru ca a facut dreapta. Iar asta inseamna ca este vina ta. L-ai fi lovit si daca frana din alte motive, daca ii aparea ceva in cale si trebuia franeze, deci nu ai pastrat distanta sau nu ai fost atent. Deci, da, e vina ta cum ti-au spus si altii.
Distanta "regulamentara" e de fapt distanta care iti permite sa eviti coliziunea cu masina din fata si trebuie adaptata in functie de viteza, conditiile de carosabil, vizibilitate, etc. Iar tu, repet, fie nu ai calculat-o bine, fie nu ai fost atent.

| AlexCristi97 a răspuns:

In princiu tu cazi vinovat ca nu ai respectat distanta si nu aveai viteza adaptata conditiilor de drum. In cazul loviturilor din spate, e vinovat cel din fata doar daca da in marsalier si se baga in tine, in majoritatea situatiilor vinovat e cel din spate asa ca, cu multa nesimtire, ala poate sa iti ceara tie sa ii repari spatele daca au ramas urme. Cred ca se poate imparti vina doar daca aveai camera si exista filmare care sa dovedeasca faptul ca nu a semnalizat si a facut cine stie ce manevra.

| Tabia a răspuns:

Daca se examineaza cazul si se constata ca el este vinovata, atunci el va fi dator sa-ti achite prejudiciu moral si/sau material. Dar va dura ceva timp. Acest caz va umbla mult pe drumuri.