| Ana67533 a întrebat:

Bună! Azi m-a oprit politia pe strada ca nu purtam masca. Mi-a cerut datele și mi-a spus ca data viitoare sa fiu mai atenta sau ceva de genu, nu am reținut. Sunt minoră, s-ar putea să primesc amendă acasă? Pe loc nu mi-a dat nici o foaie, nimic.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de varsta ta. Minorii sub 14 ani nu raspund contraventional, asa ca, daca ai sub aceasta varsta, nu te putea amenda. Daca ai peste 14 ani puteai fi amendata dar ti-au dat doar un avertisment si acesta este sanctiune contraventionala.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este doar un avertisment. Daca te mai prinde iar, nu scapi de amenda.

| sierra1 a răspuns:

"Azi m-a oprit politia...mi-a spus ca data viitoare...s-ar putea să primesc amendă acasă? "

da, așa cum spui: data viitoare

| DaniTDCI a răspuns:

Nu vei primi nimic, insa atentie data viitoare ca poate va fi cu noroc amenda

| stefiiii3 a răspuns:

Daca a zis ca data viitoare sa fii mai atenta, exista posibilitatea sa nu fi primit nimic. Se poate sa-ti fi luat datele pentru data viitoare, gen, te tine cu vederea.
Doamne ajuta sa nu fi primit amenda.

| CroitorașulCelViteaz777 a răspuns:

Destui polițiști dau avertismente verbale în ultima vreme pentru că le-a revenit imaginația.

| darrio2007 a răspuns (pentru CroitorașulCelViteaz777):

Viteazule, daca ai face armata sau la Politie ai sa vezi ca ei doar executa ordinele primite. Că sunt unii care fac exces de zel, este alta problema.