| Thisismetoday1 a întrebat:

Azi m-au prins controlorii, ideea e ca abonamentul meu a expirat in urma cu 2 zile si nu am realizat. Ei mi-au zis ca am 2 optiuni: sa plătesc pe loc 50 lei sau imi trimit acasă amenda fiind 500lei. Nu aveam 50 de lei dar nici nu mi-au cerut buletin si nici nu am semnat vreun proces verbal.
Întrebarea mea este: o sa imi vina amenda si fara proces verbal si daca da, cam in cat timp vine?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pot sa-ti trimita acasa procesul-verbal de contraventie. Daca platesti in maximum 15 zile de la data primirii p.-v.c. atunci vei plati numai jumatate din minimul amenzii, banuiesc ca este suma ceruta de controlor (50 lei).
Daca esti minor peste 14 ani va trebui sa platesti numai 25 de lei.

| darrio2007 a răspuns:

50 Lei era spaga pe care trebuia sa o dai pe loc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce te urci in mijloacele de transport fara bilet/abonament valabil, asa i ti trebuie, ai vazut cînd te urci in autobuz, tramvai troleu, ce scrie pe afișe? Plătesti calatoria sau suprataxa? Sau transportul public nu este gratuit, de ce nu ai vazut ca ai abonamentul expirat? De fapt ai vazut, dar te a durut undeva,. nu zic unde ca sună urît, asa ca părintii tai o sa te felicite, 500 lei amenda, bravo mă.

| Thisismetoday1 explică (pentru CristiDinBucuresti):

De fapt nu, nu am văzut pentru ca eu nu validez abonamentul. Nu sunt elev, sunt angajat si recunosc ca din cauza programului încărcat se mai intampla sa nu realizez in ce zi sunt si ca imi expira. Nu am zis nimic ca vai domne ca trebuie să plătesc, voiam doar sa stiu in cat timp primesc amenda acasă și daca o primesc si fara proces pentru ca auzisesem ca trebuie să îmi dea. Atât?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"si poarta o sapca sau pantaloni de soare sa nu te mai recunoasca"

Și cum arată acesti... pantaloni de soare?

| BlackLight1987 a răspuns:

Nu o sa-ti vina pentru ca fără buletin nu te-au putut identifica

| GheimaruAdrinutzRotziDeTractor a răspuns:

Da esti foarte educativ multumesc si mie

| genesysro a răspuns:

Nu. Pentru a primi amenda la domiciliu este nevoie de datele tale personale. Fara acestea nu o poti primi acasa