| capatdelinie a întrebat:

Bună! Beneficiez de o pensie de urmaș de pe urma tatălui meu, anul trecut m-am înscris în primul an la facultate și am dus adeverință la casa de pensii. Am trecut de semestrul 1 fără nici o restanță dar din cauza unor probleme personale acum la jumătatea semestrului 2 vreau să mă las "neoficial" de facultate, adică să nu merg la secretariat să depun cerere de retragere, doar să nu mă mai prezint deloc.

Scopul meu este să nu îmi pierd pensia până în toamnă când vreau să dau admiterea la o altă facultate în cadrul altei universități. Dacă nu mă mai prezint deloc la examene incluzând parțiale + seminarii, în iunie după sesiune mă pot duce să îmi retrag dosarul fără probleme?

Eu sunt la buget deci știu că cel mai probabil va trebui să plătesc anul universitar pe care l-am făcut ca să pot candida din nou la buget în vară, ceea ce nu reprezintă o problemă. Dar au cum cei de la casa de pensii să își dea seama că nu mai frecventez facultatea dacă în iunie îmi retrag dosarul și apoi aplic altundeva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casa de pensii poate afla doar daca se intereseaza la facultate, altfel n-au de unde sti.
De altfel vei avea dreptul la pensie de urmas pana in luna septembrie inclusiv, pensia se va suspenda incepand cu data de 1 octombrie, daca nu faci dovada continuarii studiilor.