| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Ca cetatean Român, pot merge in Spania, ca turist fara pasaport, doar cu buletinul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu buletinul de identitate nu poti merge, doar cu cartea de identitate si cartea de identitate electronica poti calatori in toate tarile UE, inclusiv Spania, conform L.248/2005.

| darrio2007 a răspuns:

Da, daca ai peste 18 ani. In afara de UK.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa pleci in strainatate singur, nici macar in Spania, fiindca ai numai 17 ani si esti MINOR!

Ca minor, trebuie sa fii insotit de unul sau amandoi parintii sau de un tutore legal. Evident tu trebuie sa ai carte de identitate sau pasaport, iar cel/cei care te insotesc, sa aiba Procura notariala, semnata de ambii parinti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In orice tara din UE poți merge fără pașaport

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Stai acasa ca a reaparut Covidul valul 6 vrei sa te ia valul? laughing

| 1234568807 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nici nu a venit toamna si deja a aparut