| Jdycmwosks a întrebat:

Buna,Ca sportiv minor daca plec in S.U.A cu o viza de turist cu familia și ma înscriu la un club de înot și ma primesc, pot primi rezidență? Mulțumesc

1 răspuns:
| brokxy a răspuns:

Nu.
ca minor nu poti primi rezidenta.
Rezidenta se obtine cand esti adult. Adica green cardul il poti obtine doar daca:
1. Ai rude de gradul 1 acolo, sora, frate, mama, tata, care sa iti faca chemare si sa te sponsorizeze sa ramai acolo
2. Te casatoresti cu un American(ceea ce nu poti acum fiindca esti minor/a laughing
3. Sa te sponsorizeze un American sa stai acolo. Dar iar esti minor ar fi cam dubios laughing si cine ar da bani pentru a te intretine? lol
4. Viza de lucru, Lucrezi acolo pe o perioada de timp, si dupa ceva termen iti poate face angajatorul rezidenta.