| Elena2001BR a întrebat:

Cât este valabilă procura pentru a scoate un minor din țară.ce acte îți trebuie pentru a o întocmi și cât costă?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este procura ci declaratie notariala a parintilor, daca minorul merge cu alt insotitor maor sau numai a unui parinte, daca minorul merge cu celalalt parinte.
Declaratia este data de parinti si trebuie sa mearga la un notar public cu actele lor de identitate, actul de identitate al minorului si actul de identitate al insotitorului sau sa stie datele de pe actul de identitate al insotitorului.
Costul minim al declaratiei este de 15 lei plus TVA de 19%, in total cca 18 lei. Se poate ca unii notari sa ceara mai mult, respectiv de la 20 la 30 lei.
Declaratia este valabila pana la data ceruta de parinti, dar nu mai mult de 1 an de la data intocmirii.

| Elena2001BR explică (pentru Ioandelasal):

Numai atât? Eu înțelesesem de câteva sute de lei

| Ioandelasal a răspuns (pentru Elena2001BR):

Da, numai atat, conform Ordinului MJ nr.46/2011.
Poate ai inteles sute de lei privind costul unui pasaport, daca minorul nu are carte de identitate sau vrea sa mearga intr-o tara in care are nevoie de pasaport.

3 răspunsuri:
| Seewk_Skrool_1985 a răspuns:

Iti trebuie pasaport atat, pretul lui nu mai stiu cat costa...