| Gorgan_Elena_1995 a întrebat:

Cazierul se eliberează doar in localitatea unde ai domicliu/buletinul provizoriu?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cazierul udiciar se poate elibera de la locul de domiciliu, de resedinta (flotant) sau oricare organ de politie conectat la Sistemul National..., conform L.290/2004, citez:
"ART.28.(1) Cererea-tip, cu datele complete de stare civilă şi motivată, se depune de către persoana fizică personal la unitatea de poliţie de la locul de naştere, domiciliu sau reşedinţă.
(2) Cererea-tip, cu datele complete de identificare şi motivată, se depune de către persoana juridică prin reprezentant legal, care trebuie să îşi dovedească calitatea, la unitatea de poliţie pe raza căreia îşi are sediul social sucursala, filiala sau punctul de lucru persoana juridică.
(3) În cazul cererilor depuse în condiţiile prevăzute la alin. (1) şi (2), certificatul de cazier judiciar se eliberează în cel mult 3 zile de la data solicitării.
(4) După darea în exploatare a Sistemului Naţional de Evidenţă Informatizată a Cazierului Judiciar, cererea-tip pentru obţinerea certificatului de cazier judiciar va putea fi depusă la orice unitate ori subunitate de poliţie conectată la acest sistem."