| Anonimuser123m a întrebat:

Bună, ce pot face daca cineva postează poze fără acordul meu pe rețelele de socializare, îmi face poze la casa mea personala?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura cale legala este sa-l dai in judecata, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la viata privata.

| Popa482 a răspuns:

Salut! Există lege prin care persoanele neautorizate nu au dreptul de a fotografia locuri sau persoane fără acordul proprietarului sau omului cărora i s-au făcut pozele.
Deci, poți reclama persoana la poliție.