| justasking1 a întrebat:

Buna, ce pot face impotriva unui om pe care l-am ajutat cu bani, care s-a culcat cu mine si pentru care mi-am pus toate relatiile la bataie ca sa ii fie bine, iar acum dupa ce e bine mersi, s-a ajuns, mi-a facut vant si s-a schimbat radical, recunoscând nimic din toate cele facute de mine pentru el, ba din contra, imi reproseaza intruna chestii? Ma simt manipulata si escrocata total. Ba mai mult, m-a injurat de mama si se face ca ploua cand ii zic de bani, plus ca am dovezi ca ar fi cu alta. Pot depune plangere la politie pentru inselaciune? M-am ales si cu o boala intima in urma contactelor cu el, tratamentele lungi si costisitoare de 6 luni le-am platit tot eu. Sunt disperata

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere penala pentru contaminare venerica, daca a fost boala cu transmitere sexuala, conform Codului penal, citez:
"ART. 353.Contaminarea venerică
(1)Transmiterea unei boli venerice, prin raport sexual sau alte acte sexuale, de către o persoană care ştie că suferă de o astfel de boală, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Instanţa de judecată va dispune măsura de siguranţă a obligării la tratament medical."
Nu poti face plangere penala pentru inselaciune daca i-ai dat bani de bunavoie. In schimb, daca l-ai imprumutat, poti sa-l dai in judecata. Bineinteles ca trebuie sa ai probe in sensul ca l-ai imprumutat si nu ti-a restituit imprumutul.

13 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Daca nu ai dovezi nu poti face nimic, deoarece nu ai cum sa-i demonstrezi ca i-ai dat bani. Referitor la boala la fel: el poate sustine ca nu de la el ai luat-o.
Faptul ca este cu alta e dreptul lui, daca nu sunteti casatoriti legitim.
Ai fost manipulata si excrocata pentru ca l-ai lasat. Domnia si prostia se plateste.
Eu zic sa treci peste si sa-ti revizuiesti viata si atitudinea in relatiile cu barbatii.

| mi25 a răspuns:

Ioandelasal are dreptate, dar cum dovedesti ca boala este de la el? Daca odata cu tratamentul tau mergea si el la tratament, atunci da.

| justasking1 explică (pentru mi25):

Am dovezi, banii i-am virat in cont. Am extrasele. Si pot dovedi tot cu extras ca nu mi i-a dat, el fiind la distanta, n-avea cum sa mi-i restituie fizic. Cu boala am fișele medicale de la dr ginecolog. Am luat o bacterie, sta cu animalele in casa, alea fiind vagaboande, ies pe strada apoi intra cu el in pat

| salieri84 a răspuns (pentru justasking1):

Fara suparare, dar cand te bagi in gura lupului, te astepti sa-ti fie gâdilată cervicala?

| mi25 a răspuns (pentru justasking1):

Aceste documente nu dovedesc ca i-ai dat banii in imprumut., doar ca i-ai dat.
Cum demonstrezi ca boala ai luat-o de la el ci fisele medicale? Scrie acolo ca el este bolnav si s-a tratat de aceiasi boala?
Daca cereai sa fie consultat si el atunci cand ai primit boala, poate era o dovada. Dar cand este vorba de probleme intime este greu de dovedit.

| justasking1 explică (pentru mi25):

Am si înregistrări si mesaje scrise unde zice ca mi-i inapoiaza. Pana acum n-a facut-o. Din contra, ma face el pe mine materia.lista, si totul ce are e pe cealalta femeie cu care a avut o relatie, lucru care nu mi l-a spus, am aflat din întâmplare cand am gasit documentele casei, masina, etc. A ascuns tot. Si aia a stat pe banii lui, dar tot eu sunt aia pe interes in opinia lui, iar mie nu mi-a dat nimic, in afara de boala respectiva.

| mi25 a răspuns (pentru justasking1):

Inregistrarie, mesajele sunt valabile doar ca o o completare la proba principala: cea scrisa. Creduitatea se plateste.

| mi25 a răspuns (pentru justasking1):

Poti sa incerci, unii judecatori admit si asa ceva, facandul pe parat sa-si recunoasca faptele inserate in ele.

| justasking1 explică (pentru mi25):

Pai mesajele nu intra la dovezi scrise? Trebuia sa fac o hartie cu el la notar?

| mi25 a răspuns (pentru justasking1):

Penrtu imprumuturi de bani puteai sa faci si o hartie sub semnatura privata - adica el sa semneze un document: dovada, chitanta etc - din care sa reiasa datele lui personale din CI si adresa (si CNP-ul daca se poate), suma imprumutata si termen de restituire.
Daca documentul este scris de tine sau la calculator, se scrie de el de mana: Recunosc datele din... (ghitanta, intelegere, etc) si semnez.
Mesajele e posibil sa fie luate in seama daca firma de telefonie le extrage pe hartie si le avizeaza. Direct de pe telefon judecatorul nici nu le ia in seama.

| justasking1 explică (pentru mi25):

Pai am datele lui in extrasul de cont, se vede numele, contul bancar, etc...iar mesajele nu sunt prinnsms ci pe whatsapp si Facebook messenger, unde daca apas pe avatarul lui, te duce direct la nr lui de telefon, respectiv profilul lui real de Facebook

| mi25 a răspuns (pentru justasking1):

Eu iti recomand sa angajezi un avocat care sa studieze situatia.
In orice caz, ca sa poti recupera banii trebuie, daca el nu vrea de buna voie s ti inapoieze, sa-l dai in judecata. Este singura cale pe linie civila.
S-ar putea sa ii faci si plangere penala, dar slabe posibilitati de a castiga ceva pe acest taram.
De aceea, in functie de situatia concreta doar un avocat te poate ajuta.

| justasking1 explică (pentru mi25):

Multumesc frumos, iti dadeam si tie funda pentru raspuns daca puteam!happy