| anonim_4396 a întrebat:

Buna, ce se Votează mai exact in 26 mai? De ce se numesc alegeri "europarlamentare"?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 2 mai se voteaza europarlamentarii romani si la cele 2 intrebari de la referendumul declansat de Presedinte.
Se numesc europarlamentare deoarece se aleg parlamentarii pentru Parlamentul European.

| RAY a răspuns:

UE are un parlament ca si parlamentul unei tari, eeeee acolo in parlament sunt mai multe tari care fac parte din ue, eeeee si pe data de 26 de mai fiecare tara din ue iti voteaza europarlamentari care vor fi in parlamentul acela, desigur ca are importanta zero pentru o colonie ca Romania dar macar uni viseaza ca daca nu voteaza psd o sa aiba salari de 3000 de euro pe data de 27 mai si pensi de 2000 de euro

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca se aleg membrii parlamentului european formati din oameni trimisi de fiecare tara membra in parte. Noi avem 32 de mandate