| ackym1 a întrebat:

Cine ma ajută cu o traducere, nu înțeleg nimic.
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Admite în principiu acţiunea civilă pentru lichidarea stării de indiviziune şi partaj succesoral introdusă de reclamanta AŞCHIOPOAIE LILIANA, în nume propriu, şi în calitate de reprezentant legal al minorilor, AŞCHIOPOAIE GHIŢĂ PETRICĂ şi AŞCHIOPOAIE ALEXANDRU VALENTIN, împotriva pârâţilor AŞCHIOPOAIE IULIAN DANIEL, ALEXII TATIANA LOREDANA, AŞCHIOPOAIE ANDREEA ROXANA, CIORNENSCHI IOANA IOLANDA şi AŞCHIOPOAIE ANCUŢA FLORENTINA. Constată că de pe urma defunctului AŞCHIOPOAIE GHIŢĂ, decedat la 12.10. 2014, au rămas ca succesori reclamanta AŞCHIOPOAIE LILIANA, soţie supraveţuitoare şi cei 7 copii ai acestuia din care pârâţii rezultaţi din prima căsătorie, iar minorii AŞCHIOPOAIE GHIŢĂ PETRICĂ şi AŞCHIOPOAIE ALEXANDRU VALENTIN rezultaţi din căsătoria defunctului cu reclamanta. Constată că asupra masei succesorale reclamanta are o cotă de 1/4, iar descendenţii defunctului cealaltă cotă de 3, respectiv 7/28 reclamanta şi câte 3/28 fiecare copil. Constată că masa succesorală rămase de pe urma defunctului este compusă din : a. O casă situată în satul Zahoreni, com Manoleasa, jud. Botoşani. b. O anexă gospodărească situată la aceeaşi adresă c. Suprafaţa de 2003mp teren aferent construcţiilor conform TP nr. 102885/26.3.2002 d. Suprafaţa de 12097mp teren extravilan conform TP nr. 102885/26.3.2002. e. Suprafaţa de 10000mp teren extravilan dobândit prin contractul de vânzare cumpărare nr. 511/05.07.2001. f. Suprafaţa de 30000mp teren extravilan dobândit prin contractul de vânzare cumpărare nr. 1188/03.04.2003. g. Suprafaţa de 15000mp teren extravilan dobândit prin contractul de vânzare cumpărare nr. 911/15.07.2004 h. Cota parte de 1 din suprafaţa de 11600mp teren extravilan dobândit prin contractul de vânzare cumpărare nr. 2781/2.11.2012, intabulat sub nr. 40964/02.10.2012. i. Cota parte de 1 din suprafaţa de 11600mp teren extravilan dobândit prin contractul de vânzare cumpărare nr. 2781/2.11.2012, intabulat sub nr. 40961/02.10.2012. j. Cota parte de 1 din suprafaţa de 30000mp teren extravilan dobândit prin contractul de vânzare cumpărare nr. 2492/08.10.2013. k. Cota parte de 1 din următoarele bunuri mobile: 6 capre, 25 păsări, un tractor, un plug, un disc, o semănătoare, o cositoare, o presă balotat, o moară cu ciocănele, o moară cu valţuri, un autoturism DACIA 1307 PAPUC. Constată că reclamanta are un drept de creanţă de 1 asupra valorii bunurilor dobândite de defunct în perioada 2000-2008, valoare ce se va stabili în urma evaluării acestor bunuri. Constată că activul succesoral este grevat de un pasiv succesoral reprezentat de creditul nerambursat către SC PROCREDIT BANK S.A. BUCUREŞTI, la data decesului soţului reclamantei în baza contractului de credit nr. 75 -005762/25.03.2014, pasiv ce va fi stabilit pe baza înscrisurile eliberate de către unitatea bancară. Constată că oile şi porcii aflaţi în gospodăria reclamantei şi a defunctului au făcut obiectul unei împărţeli voluntare între comoştenitori. Stabileşte termen pentru soluţionarea fondului la 16.05. 2018 Cu apel o dată cu fondul. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 07.03. 2018.
Document: Încheiere admitere in principiu 07.03. 2018

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de o procedura succesorala, facuta prin instanta, deoarece mostenitorii nu s-au inteles asupra mostenirii. Reclamanti au fost a doua sotie si copiii acesteia din casatoria cu decedatul iar paratii copiii din prima casatorie a decedatului.
A fost prima faza a procesului in care instanta a stabilit care sunt mostenitorii (sotia supravietuitoare si toti copiii decedatului), bunurile care fac parte din activul mostenirii, datoriile defunctului si cotele de mostenire pentru fiecare mostenitor. Urmeaza ca in faza urmatoare a procesului sa se stabileasca ce revine fiecarui mostenitor din datoriile defunctului si sa faca partajul (sa imparta bunurile intre mostenitori).

| JicaContra a răspuns:

Lal, DUDE, de ce crezi tu ca exista avocati care iau atatia bani?
pentru ca limbajul juridic e mai rau ca o limba straina!
iar avocatii au facut fuckultate ca sa inteleaga rahatul asta!

de ce crezi tu ca "o mie de avocati inlantuiti pe fundul lacului" inseamna "un inceput bun", ar trebui toti omorati si limbajul "juridic" si "politic" sa fie fortate SERIOS pe intelesul tuturor

insa in lumea asta orice lege poate fi interpretata si reinterpretata (unde e lege nu e tocmeala... PE DRACU! ), iar SI MAI RAU orice lege emisa, oricat de incalcita ar fi nu e explicata in nici un fel, chiar tin minte ca un politician a spus ca nici un parlament (sau echivalentul) din lumea asta nu explica legile, de ce am face-o noi? cu alte cuvinte doar un numar limitat de oameni pot intelege cu adevarat litera legii angry