| David765 a întrebat:

Bună! Companiile aeriene vând mai multe bilete decât numărul de locuri disponibile dintr-un avion, iar surplusul de bilete vândute sunt anulate?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu low cost urile mai fac asta. Dar nu e o practică chiar așa deasă

| Frank51 a răspuns:

Nicio companie aeriana serioasă nu ar risca asta, despăgubirile sunt prea mari.

| Brizbriz a răspuns (pentru Frank51):

Se intampla in mod curent, are si un nume: "overbooking"
in teorie, practica e ca, tuturor pasagerilor li se ofera bani si un bilet la alta cursa, pe baza de volutariat, insa uneori chestia asta chiar... BUBUIE:
https://www.washingtonpost.com/......s-silence/
https://stirileprotv.ro/......aniei.html
chestia tine pur si simplu de compania aeriana, iar United Airlines e una dintre cele mai de rahat

| Yuoia a răspuns:

Da, am citit ca vand mai multe bilete decat locurile din avion. Cica in eventualitatea ca nu se prezinta toti.
Eu ma intreb in cazul in care se prezinta toti, cum rezolva problema?
Nu stiu ce fac cu "surplusul" de bilete vandute.

| David765 explică:

Multumesc tututor de raspunsuri!