| Andruta99 a întrebat:

Buna! Cunoscand istoria, fratele bunicului meu a fost executat in perioada comunista (1949) existand documente oficiale la Arhivele Nationale, documentare care atesta acest lucru, plus multe altele. Procesul a fost abuziz, a fost o executie in masa, executii politice.
Ideea este, se poate da statul in judecata? Se poate obtine vreun fel de daune?
Multumesc!

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu se poate. Statul, conducerea și regimul politic de acum nu poate fi dat în judecată pentru ceea ce a decis statul și regimul politic de atunci. Ce se poate obține în cel mai bun caz este o reluare a procesului prin care a fost condamnat, constatarea unei erori judiciare ( abuz), achitarea și reabilitarea post mortem, deci o reabilitare morală. Dar sunt sute ca el, poate mii. Nimeni nu este dispus să consume timpul și resursele organelor judiciare cu astfel de acțiuni.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce daune vrei de acum 73 de ani? Daune trebuiau sa primeasca rudele de gradul 1 sotia copii fratii surorile lui, degeaba dai statul in judecata faptele au fost prescrise demult si nu va dă niciun leu statul, tu pierzi banii cu avocatii si cu procesul care poate dura ani de zile. Andruța viata s-a schimbat mult din 1949 deci numai dă nimeni nimic pe ce a fost, tu ce varsta ai?

| doctorandus a răspuns:

Daca a fost legionar nu poti obtine daune, deoarece Legiunea a fost o miscare terorista si a facut crime contra umanitatii.

| mihai69 a răspuns (pentru doctorandus):

Câți "chiaburi" n-au ajuns la canal prin anii '50 doar pe baza unor declarații calomnioase cum că ar fi fost legionari, doar ca să li se poată confisca "averile"...

| doctorandus a răspuns (pentru mihai69):

Dap, dar asta e deja alta poveste. In verdict e vorba de cineva care chiar a fost legionar.

| minrest a răspuns (pentru mihai69):

Cu respect fie spus, Mihai69; si ''chiabur'' era suficient sa fi, ca sa te trimita la canal; nu mai trebuia sa te faca si legionar... Cati tarani ''mislocasi'' si chiar ''saraci'' nu au ajuns in inchisoare sau deportare in baragan sa fiind ''chiaburi''.

| minrest a răspuns:

Nu toti legionarii au fost executati, draga Andruta. Majoritatea nu au facut inchisoare. Cine a avut termene lungi, a facut unele fapte in numele Legiunii, poate pentru folos personal, poate pentru conducerea Legiunii. Crezi ca executau comunistii in masa, pe fata, cu proces, fara acoperire, in 1949? O sa ma uit dupa procesul ala... ma tem ca au facut mai mult rau decat li s-a facut...

| johnnny123 a răspuns:

Și cine să primească acele daune? Tu?
În ce fel ai fost tu afectată de faptul că fratele bunicului tău a fost executat acum 73 de ani, cu 50 de ani înainte să te naști?

Dacă o luam așa și mergem suficient de mulți ani în urmă, cam orice om are un strămoș care a suferit la un moment dat o formă de opresiune. Ce facem, distribuim tot bugetul țării pe daune pentru urmașii-urmașilor-urmașilor lor?

| EliLeli a răspuns:

Nu.