| cooldreams a întrebat:

Daca am primit un avertisment scris de la angajator si vreau sa ma angajez in alta parte, noul angajator va stii ca am primit acest avertisment sau nu? Si daca se stie, o sa ma mai angajeze cineva vreodata?!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se intereseaza ori daca iti solicita recomandare de la actualul loc de munca va afla. Depinde de noul angajator daca te angajeaza sau nu, fiind in functie si de motivul pentru care ai fost sanctionat disciplinar.

| cooldreams explică (pentru Ioandelasal):

Buna. Multumesc pentru raspuns. Dar oare angajatorii sunt dispusi sa-i angajeze pe cei care au primit un avertisment? Nu este asta un criteriu sa fii respins din prima la un interviu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cooldreams):

Nu breh. Eu plecasem de undeva cu litera i si pe angajatorul de dupa l-a durut la 14 metri in fata. M-am dus in probe, a vazut ce pot, m-a angajat. Simplu. Depinde de ce ai luat avertisment. Daca stateai si o frecai pe telefon sau luai 3 pauze de tigara pe ora, atunci nici eu nu te-as angaja. Daca cumva patronul te-a chemat simbata dupa-amiaza sa ii faci curat la porci si tu i-ai zis ca ma-sa e c*&a, atunci nu am nici o problema, ba chiar e un plus pentru mine. Nu vreau pampalai. Unul care isi apara drepturile in fata mea va sti sa se comporte si cu clientii abuzivi.

| Ioandelasal a răspuns (pentru cooldreams):

Ti-am spus ca depinde de motivul sanctiunii si noul angajator. Daca sanctiunea a fost pentru o fapta usoara (de ex. ai lipsit nemotivat o zi) atunci poate sa nu o ia in considerare, de asemenea daca are mare nevoie de tine (esti bun profesionist).

| Wr3nch a răspuns (pentru cooldreams):

Depinde de angajtor si motivul pentru care ai primit avertismentul. La unii nu le poate pasa mai putin, alti vor sa iti verifice Facebook-ul, vezi doamne sa nu le faci bad PR ca angajat al firmer.

| cooldreams explică (pentru GabiDumitrescu):

Da, pai, practic de asta am primit avertisment. Nu pentru ca stateam neaparat pe telefon, ci pentru ca nu-mi indeplineam mereu sarcinile la timp...

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru cooldreams):

Dar eu am alta intrebaare.Toti patronii astia de se caca pe ei, platesc oamenii cum trebuie? Eu am lucrat 6 ani la patron, in diferite frime si doemnii.Toti te ademenesc cu vrajeala lor de doi bani...Program flexibil si salariu atractiv...si cand ajungi si vezi ca lucrezi pe salariul minim, mai multe de 8 ore pe zi cu posibilitatea sa fi chemat si in week-end, iar cine ma contrazice, te minte.O spun din experienta.

| cooldreams explică (pentru IonutSiAtat92):

Da, adevarul e ca si lispa de motivatie iti scade randamanetul (chiar daca nu le pot spune asta in fata).

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru cooldreams):

Sincer,ma bucur ca am scapat de patron, lucrez la stat acum si ce sa vezi.E mult mai rau ca la patron, mancatorie de cacat.De asta nu mi-a placut munca niciodata. Oamenii sunt problema, mentalitatea de **** comunista si infecta.Dai de genul ala de oameni care au putina vechime si se leaga de cei nou veniti, sau de turnatori, care in loc sa-si vada de treaba, ii freaca grija de ce faci tu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cooldreams):

Depinde si de sarcini si motivele pentru care nu le indeplineai. Unii patroni sunt cretini si au impresia ca angajatii sunt roboti, dar sunt si angajati care cred ca daca sunt platiti cu cit sunt platiti - indiferente de suma - asta inseamna ca din 8 ore pot sa frece menta cel putin 5.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IonutSiAtat92):

E democratie si libertate dpv economic, fa-ti tu firma/pfa si o sa vezi cum e.

| mihai69 a răspuns:

Pe vremuri, sancțiunile se treceau pe cartea de muncă. De când acestea sunt menținute doar în format electronic... habar n-am dacă se mai scriu sau nu, iar dacă se pot scrie, mai trebuie ca un personaj de la resurse umane să și facă acest lucru.
Cât despre motivul sancțiunii... hmmmm... dacă noul patron îl află, e posibil să îți scadă drastic șansele obținerii unui post la el.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca doua blonde cu care te combini sunt c*rve, inseamna ca toate blondele sunt c*rve? Hai sa iti explic. Ti-as oferi cu cea mai mare placere bonusuri in functie de performanta si m-ar interesa sa rupi masa in alea 8 ore legale, nu sa imi vii peste program. Ca o paranteza, cand am colaborat cu freelanceri raportul din ceea ce incasam pe munca lor era 60 ei - 40 eu, desi nu pur si simplu ei munceau, eu trimiteam mai departe si luam banul, ci chiar aveam ceva bataie de cap inainte de a valida munca lor pentru a fi facturata. Daca te-as chema in weekend, te-as plati cu plusurile conform legii la munca in weekend/ore suplimentare PLUS bonusurile de performanta aferente. Salariul fix e o mizerie demotivationala. Mi se pare absolut normal ca atunci cand te dai peste cap sa faci de doua ori mai mult si la fel de bine cit iti cer eu sa primesti macar un 50% in plus. Legat de datul afara, ar trebui sa ai habar un pic si de legislatie. Angajatii au O GRAMADA de drepturi conform legislatiei actuale, nu sunt de vina patronii ca ei nu au habar sa isi ceara drepturile alea. La fel si cu concediul lui taica-tu. Nu sunt oameni? Foarte bine, imi dai concediu sau discutam la ITM si o sa iti iasa pe bot fazele cu "nu sunt oameni". Daca tu ai avut experiente nasoale, asta nu inseamna ca toti patronii sunt stapini de sclavi. P.S. Singurul meu angajat sunt eu fiindca nu gasesc oameni suficient de bine pregatiti si statul nu ma ajuta cu absolut nimic cand angajez un niznaut si ma baga in gaura de cateva mii de euro fiindca nu pot sa il dau afara de azi pe miine fiindca a rupt stilul in perioada de proba si dupa ce l-am angajat o freaca cu doua miini si un picior. P.S. Discutam de cum se face treaba legal, nu de interlopi.

| Pantagruel a răspuns:

Eu zic sa te stergi la fund cu avertismentul lui.winking