| darksky030301 a întrebat:

Bună, dacă aveți ceva opinii despre ce ar trebui sa fac, sunt dispus să le aud. Am cumpărat o mașină acum ceva vreme, am trecut-o RAR-ul iar acum nu o pot înscrie deoarece nu pot obține certificatul fiscal deoarece fostul proprietar al mașinii, are amenda 1000 RON. Ideea este ca contractul de vânzare /cumpărare a fost făcut la o firmă de înmatriculari legală, iar cel care a vândut mașina nu era proprietarul de drept al autovehiculului ci el era legal, în acte pe fratele lui, deci el s-a dat drept fratele lui, iar eu nu am fost înștiințat de agent(el a spus ca se ocupă de tot)și nici nu a spus că ar fi ceva in neregula în acte. Ce ar trebui sa fac legal sa ies din această situație?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sa vorbesti cu agentul si acesta sa solicite restituirea sumei platite si tu restitui masina.
Spune-i agentului ca daca nu obtine repede banii o sa-l dai in judecata si o sa faci plangere penala celui care a vandut o masina care nu era a lui, asta doar daca nu avea procura de la fratele sau pentru a vinde masina.
Oricum agentul nu si-a facut treaba la care s-a obligat, asa ca poti sa-i ceri si comisionul platit.

| darksky030301 explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles, mulțumesc mult pentru răspuns. o sa continui pe aceasta cale. O zi bună.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Agentia sa plateasca amenda si sa recupereze banii de la vanzator sau sa anuleze actele.
Dar nu am inteles: certificatul fiscal al vanzatorului sau al tau. Ca reiese ca tu nu poti obtine certificat fiscal.

| darksky030301 explică (pentru CodrutElian1990):

Vânzătorul are amenda, nu ii se poate elibera certificat fiscal, și el nu are de gând sa o plătească.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru darksky030301):

Agentia era obligata sa ceara acest document inainte de a incheia contractul. De toata tranzactia raspunde agentia si daca nu poate sa asigure vanzarea in mod legal, trebuie sa iti dea banii inapoi.