| Mădă0611 a întrebat:

Buna!
Daca cineva are nevoie de primul ajutor sau chiar de ambulanta si eu ma fac ca nu stiu/vad, as putea avea vreo acuzatie, ceva probleme?

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta constituie infractiunea de, prevazuta si pedepsita de Codul penal, citez:
"ART. 203. Lăsarea fără ajutor a unei persoane aflate în dificultate
  (1) Omisiunea de a da ajutorul necesar sau de a anunţa de îndată autorităţile de către cel care a găsit o persoană a cărei viaţă, integritate corporală sau sănătate este în pericol şi nu are putinţa de a se salva se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Fapta nu constituie infracţiune dacă, prin acordarea ajutorului, autorul s-ar expune unui pericol grav cu privire la viaţa, integritatea corporală sau sănătatea sa."

| Mădă0611 explică (pentru Ioandelasal):

Aha. Oooo, ce fain, trebuie sa ajutam chiar daca persoana nu merita.

| RAY a răspuns:

Normal ca nu, daca tu ai fi in locul acelei persoane cum ar fi?

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Banuiesc ca da, dar am nevoie de confirmare. Prefer sa mor decat sa le datorez unora ceva.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Doar daca tu ajuti pe cineva sa se sinuda poti fi trasa la raspundere

| Mădă0611 explică (pentru RAY):

Asta e clar.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poti măcar sa suni la 112 sa chemi salvarea daca altfel nu il poti ajuta.

| anonimg a răspuns:

Daca esti sofer si esti in serviciu (adica esti la volan), atunci esti obligat de lege sa oferi primul ajutor. In cazul acesta legea te va pedepsi daca nu oferi primul ajutor si/sau nu chemi ambulanta.

Dar daca nu esti la volan, atunci nu cunosc sa existe o lege civila care sa te oblige in a acorda primul ajutor. Poate sa existe, dar nu cunosc. Este posibil totusi sa fi considerat complice daca situatia este de o astfel de natura (atac, hartuire), si nu este un lesin sau o boala.
Stiu doar ca exista o lege morala in privinta aceasta, si care este mai presus de orice lege civila, si care suna cam asa: "Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel."
Iar daca faci bine dusmanului, atunci este ocazia de aur in care puteti sa fiti prieteni. Si ocaziile acestea sunt date de Dumnezeu; si daca nu le folosim, atunci le pierdem. Pentru ca nu exista o alta posibilitate ca cei certati sa poata fi impacati.

| Mădă0611 explică (pentru anonimg):

Mno, eu nu la accidente rutiere ma gandeam, dar sa zicem ca un dobitoc din asta ce face pe viteazul are un accident, se baga intr-o familie si-i omoara pe aia, dar el e doar in stare aproape de grava, ca deh, are masina $mekera. Ii acorzi primul ajutor si/sau suni la 112. Dupa un timp e perfect, isi recapata permisul, iar omoara o familie, cu copii cu tot, pentru dramatizare, sau mor doar parintii si copiii ajung pe la casele de copii. Nu mai bine il lăsai sa moara in chinuri? Bine, bine, sa fim oameni, dar cu cine?

| anonimg a răspuns (pentru Mădă0611):

Aici statul este de vina pentru ca unui astfel de om nu ar mai trebui sa i se mai ofere permisul vreodata. Prima data il ajut; a doua oara ma asigur ca nu mai traieste. Cu mijloacele de transport in comun, mai mult de 100 de masini intr-un oras nu as lasa. Pentru mine, un sofer trebuie sa fie ori perfect ori nu mai este sofer.

| Bondarel99 a răspuns:

Tu nu, dar un cadru medical, de prim ajutor, e obligat sa se opreasca si sa intervina atunci cand vede un accident sau pe cineva ranit sau care are nevoie de ajutor, indiferent daca este in timpul liber.

| xerxes1 a răspuns:

Doar un jeg uman s-ar comporta asa.

| Mădă0611 explică (pentru xerxes1):

Si daca "victima" e un jeg de om, esti jeg daca o ajuti. smug

| xerxes1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Din seria tonguee cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti, si o fapta buna nu ramane niciodata nepedepsita.
happy

| Mădă0611 explică (pentru xerxes1):

Omul din greseli invata. ^_^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face inchisoare intre 3 luni si un an sau poti primi amenda.
http://www.freemake.com/......t-life.png

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Stiam, doar n-am avut chef si timp sa caut, iar daca altii stiu si se plictisesc, nu cred ca-i deranjeaza sa raspunda.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Probema e ca sunt si destui care nu stiu si se plictisesc pe care nu-i deranjeaza sa raspunda.

| mankovskis a răspuns:

Nu,nu se poate intampla nimic.Dar nu cred ca ai vrea sa fi in locului acelei persoane

| Alesia_Petra_1976 a răspuns:

Nu, dar e o stupizenie sa faci asta...Gandeste-te la respectiva persoana, ca tu poti face diferenta pentru ea

| Mădă0611 explică (pentru Alesia_Petra_1976):

Citeste comentariul de mai jos. Sau putem lua un pedofil, un zoofil, un psihopat, un abuzator, un parinte ca cel care si-a legat copilul intr-o padure, l-a batut, a filmat, si a trimis filmuletul sotiei care ceruse divortul.