| MihaiPaleologu a întrebat:

Buna, daca cineva imi poate explica detaliat cum se procedeaza atunci cand cumpar un apartament, cum se procedeaza la notar, cam cat se plateste la notar, cum sa face transferul bancar si cand, trebuie mers la banca, se poate de pe mobile banking, multumesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Vezi apartamentul, iti convine, vezi actul de proprietate al vanzatorului sau extras CF de informare cu apartamentul intabulat pe vanzator, certificatul energetic si daca totul este in regula te tocmesti cu vanzatorul, cadeti de acord cu pretul si modalitatea de plata (cash, transfer bancar, depunere in cont).
2.Mergeti la un notar public, aflati costul (este in functie de pretul convenit dar nu mai putin decat evaluarea pe care o are notarul) si o sa fixeze data incheierii contractului si va solicita extras CF pentru autentificare. Pana la data stabilita vanzatorul trebuie sa obtina certificatul de atestare fiscala.
3.La data stabilita mergeti la notarul public si acesta va redacta contractul de vanzare-cumparare, vi-l citeste, il semnati si tu dai pretul cum ati convenit. De asemenea iti va inmana cheile apartamentului. Tu vei plati onorariul notarial si TVA de 19% la acesta, precum si taxa de intabulare in CF (0, 15% din pret).
3.Notarul va inmaneaza duplicate ale c. de v.-c., trimite un exemplar la CF pentru inscrierea dreptului de proprietate pe numele tau si iti spune cand sa te prezinti la el pentru a primi extrasul CF de informare pe numele tau. Tu va trebui sa duci o copie a duplicatului la compartimentul de impozite si taxe de la primaria localitatii.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"daca cineva imi poate explica detaliat cum se procedeaza atunci cand cumpar un apartament" - notarul e ăla, și o face bine pentru miile de lei ce ți le ia la o tranzacție

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il iei cu cash sau cu credit ipotecar?
p.s: mult mai usor gasesti pe internet