| zcrtz a întrebat:

Dacă doresc să călătoresc din România spre Germania, va trebui să stau în carantină?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu neapărat, dar depinde:
1. Din ce zona mergi

2. Și dacă prezinți simptome (la vama maghiara ți se va lua temperatura+ alte mini investigații pentru a cauta posibile simptome, dacă ești ok, treci, dacă nu, ramai în Ungaria in carantina pana faci 2 teste și ies negative. )

Sau prezinți direct 2 documente medicale care sa ateste ca ai făcut 2 teste negative în ultimele 3 (sau 4) zile și treci mai ușor.

Atât in Ungaria cât și în Austria, ai voie doar pe anumite trasee (autostrada cea mai directa spre locația către care te deplasezi în Germania)
Nu ai voie sa faci opriri nejustificate (restaurant, plimbări/ vizitat, cumpărături în acel mall din Austria. Etc)

In Austria din câte am înțeles ai voie sa oprești in orice parcare de pe autostrada, și în orice benzinărie de pe autostrada sau care deservește autostrada.
În Ungaria e voie doar în unele.
Nu le știu încă nici eu, dar le aflu mâine. (le găsești și pe net presupun, mie mi le comunica cineva).

Ar fi foarte indicat sa ai un motiv temeinic pentru deplasare, și sa îl poți dovedi cu documente (exemplu: locuiești și muncești legal/temporar în Germania, le arăți contractul de munca, asigurarea de sănătate din Germania, etc ).

Doar pentru vizita/ vacanta în Germania, va fi destul de greu sa treci de Austria dacă nu ai cele doua teste negative.

| zcrtz explică (pentru NLS):

Dar daca zbor cu avionul? Doresc sa merg in vizita la familia mea si ma gandeam daca ma vor pune in carantina. Multumesc pentru raspunsul de sus!

| NLS a răspuns (pentru zcrtz):

Dacă zbori, trebuie sa faci obligatoriu câte un test în fiecare aeroport.

Exista teste la care primești rezultatul după 2 ore, dar sunt mai scumpe.
Exista și varianta de 6 ore, dacă vrei sa intri puțin în pielea personajului lui Tom Hanks, din filmul The Terminal (un tip fără nici o cetățenie, sechestrat într un aeroport o perioada lunga de timp).

O vecina a fost săptămâna trecută în tara, din zona Stuttgart, a plătit ~ 400 euro pentru 4 teste (ea și familia).