| MONICAMONICA13981398 a întrebat:

Bună! Dacă eu figurez cu salariul putin peste minim pe economie și depun pe cardul meu de Transilvania niste sume mai măricele de bani (sunt bani primiți de la rude) este vreo problema? Apare ca fiind ceva în neregulă? Vă mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Eu pun anual 50.000 lei care nu sunt declarați și n-am pățit nimic.

Cred că la sume foarte mari este problemă, începând cu 100.000 euro.

| darrio2007 a răspuns (pentru Frank51):

Esti amuzant!

| Frank51 a răspuns (pentru darrio2007):

Mi se spune des

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde.
cat de des depui, cat de mari sunt sumele, de pe ce nume vin.

atat timp ca poti demonstra provenienta lor nu e nicio problema

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banii nu se depun și nu sunt pe card. Depunerile ce depășesc o anumită sumă ( nu știu cât) sunt raportate de bancă la ANAF, care apoi analizează de ce primești tu sume de bani mai măricele de la rude.

| johnnny123 a răspuns:

Ce înseamnă "sume mai măricele"?

Dacă depui câteva mii de lei sau chiar câteva mii de euro, nu este nicio problemă. Orice om poate să strângă niște bani la saltea și apoi să-i depună la bancă.

Probleme pot apărea dacă depui sume mari pe care nu le poți justifica. Băncile sunt obligate să comunice Fiscului toate tranzacțiile mai mari de 5000 de euro. Iar dacă depui prea mult, este posibil să fii luat în vizor (mai ales dacă nu figurezi la fisc ca fiind un om cu venituri mari).

| MONICAMONICA13981398 explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

| RobertDem a răspuns:

Atenție! Nu are nicio treaba ANAF cu tranzacțiile la care faci referire. Atenție însă la sumele "mai măricele"! Bancile sunt obligate sa raporteze Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor toate tranzacțiile ce depășesc 10000 euro. Persoana care trimite este in principal cea vizată. In funcție de valoarea si de modul in care vei cheltui tu la rândul tău banii va trebui să fii atent.

| RobertDem a răspuns (pentru RobertDem):

Si încă ceva. Dacă aceste sume pe care le primești de la rude (se numesc dar manual) depășesc 25000 lei, este necesară și o formă autentică.